Mamba černá, obrovská krasavice, která žije v některých částech Afriky. Pravdou je, že je největším jedovatým hadem v Africe a dosahuje délky až 2,5 m. Pokud se však dožije vyššího věku, může dorůst délky až 4,5 metrů. Takového hada byste opravdu potkat nechtěli.

Co byste měli o mambě vědět?

Mamba černá není tak úplně černou, její barva se pohybuje od žlutozelené přes hnědou až po šedou. Její jméno jí bylo přiděleno podle černé sliznice uvnitř tlamy. A co je na mambě ještě děsivější, je  to, že je nesmírně rychlá, dokáže vyvinout rychlost až 20 km/h. Mambu potkáte spíše na zemi než na stromech a můžete ji vidět, jak zvedá hlavu a rozhlíží se. To dělá, když se plazí někde, kde neví, co ji čeká.

Jak je to s lovem?

Mamba se živí drobnými savci, plazi a ptáky. Zajímavé je, že svou kořist vyhledává s pomocí čichu. Velmi se jí také líbí v blízkosti osídlených oblastí, jelikož se zde může živit hlodavci, kterým slouží jako potrava lidské odpadky. Potkat ji můžete na jih od Sahary, v jižní i střední Africe.

Když se mamba bojí…

Pokud se mamba dostane do ohrožení, volí většinou cestu ústupu. Zaútočí jedině při prudkém útoku či pokud na ni něco zaútočilo blízko jejího doupěte. Nejdříve vztyčí hlavu i do výše jednoho metru, záda má zaoblená a otevírá tlamu a začíná pohybovat hlavou ze strany na stranu, u toho všeho stihne ještě syčet. Pokud všechny tyto výstražné signály útočníky nezastraší, zaútočí. Ochromí útočníka jedem, který začne po chvíli účinkovat.

Mamba a lidé

Pravdou je, že mamba se snaží lidem velkým obloukem vyhýbat. Člověk je pro ni hrozbou, nebezpečím, ne však kořistí. Pokud jste se tedy domnívali, že mamba útočí na člověka záměrně, není to pravda. Zaútočí jen ve chvíli, kdy je ve velkém nebezpečí a nemá kam prchnout.