Habešská kočka, nádherné zvíře s krátkou srstí, které svým původem patří mezi nejstarší známá plemena koček. Svým původem je habešská kočka z Etiopie, která se kdysi nazývala Habeš. Tyto kočky byly postupně dováženy do Anglie pro svůj nádherný vzhled. Jde o opravdu zajímavé plemeno s velmi starou historií.

Něco málo z historie

Pokud se zaměříme na předky tohoto plemene, jde pravděpodobně o divokou africkou kočku. Až v 19. století bylo toto plemeno převezeno z Etiopie do Velké Británie, kde s ní začali pracovat různí chovatelé. První zmínky o rozšíření chovu tohoto plemene pocházejí z konce 19. století. Po peripetiích s 2. světovou válkou, která ohrozila chov snad všech plemen, se zájem o habešské kočky vrátil až v polovině 20. století.

Kočičí vzhled

Habešská kočka má krátkou srst, která bývá přirovnávána k srsti králíka divokého. Proto se ji někdy také přezdívá „bunny cats“. Zvláštností je také barva jejich srsti a charakteristická kresba srsti, tedy zbarvení. Zajímavé je, že každý chlup obsahuje světlé a tmavé proužky, které vytvářejí přírodní kočičí vizáž. Řadí se mezi středně velká plemena. Poznáte je také podle velkých uší, které se na konci kulatí a nechybí jim pár chloupků na konci, jakási chocholka. Charakteristický je pro ně také dlouhý krk a nádherné oči.

Povaha

Měli byste vědět, že je toto plemeno velmi temperamentní a hravé. Mnohé budoucí majitele by mohla jejich neúnavná aktivita velmi překvapit. Potřebují dostatek místa na skákání, běhání a především lezení. Milují společnost a potřebují dostatek vašeho času. Jsou také velmi inteligentní, někteří se dokonce naučí aportovat či otevírat dveře.

Prevence!

S habešskou kočkou byste také měli pravidelně navštěvovat veterináře a zvykat kočku na takovéto návštěvy již preventivně. Brzké naučení kočky na návštěvy veterináře vás v budoucnu ušetří mnoha starostí. Habešská kočka je totiž náchylná k onemocněním zubů a dásní. Často trpí na záněty a tvorbu zubního kamene.