Nature Portrait Cute Cat Outdoor Animal Kingdom

Kočička, která žije venku, je přes letní období vystavena riziku získání blech. Vhodné je, abyste kočičku preventivně chránili s pomocí antiparazitárních preparátů. Jaké jsou však vhodné a jakým byste se naopak měli vyhnout?

Účinné chemické látky

Adulticida jsou látky, které zabíjí dospělé blechy. Adulticid jsou různé druhy a obsaženy jsou skoro ve všech preparátech. Účinky různých z nich se liší a některé z nich pro kočky vhodné nejsou, jiné naopak ano, například fipronyl, dinetofuran, fluralaner a spinosad. Pro ošetření prostředí se používají růstové regulátory hmyzu, které zapůsobí i na vývojová stádia blech. Hodit se vám budou, pokud se dostaly blechy i do vaší domácnosti. Repelenty se zase starají o to, aby se hmyz na zvíře vůbec dostal. Pozor si dejte především na pyrethroidy, které bývají obsaženy v moderních obojcích a jsou pro kočky velmi toxické!

Různé možnosti ochrany

Použít jako ochranu proti blechám můžete tzv. spot-ony či pipety, které působí 1-3 měsíce a pro kočky jsou vhodné. Jejich účinnost se však snižuje koupáním, což u koček není příliš problém. Další možností jsou spreje, které by měly být aplikovány většinou 2 x týdně, což může být pro kočku velmi stresující, i proto, že sprejem musí být nastříkána důkladně. Kočkám může být aplikován také obojek, což je velmi rizikové vzhledem k tomu, že se kočka stále pohybuje venku, může se o něj někde zachytit (v nejhorším případě uškrtit), ale spíše jej brzy ztratí. Další možností jsou tablety, které mají rychlý a silný účinek. Můžete zvolit i variantu šamponu, což je pro kočku opravdu stresující a tuto volbu příliš nedoporučujeme.

Jen pro kočky!

Myslete na to, že kočka je kočka a ne pes. Nikdy proto nepoužívejte na kočky přípravky určené na psy. Mohou obsahovat chemické látky, které by kočkám mohly pěkně uškodit, ať už z důvodu, že jsou pro ně nevhodné či že jsou ve vysokých koncentracích.