Jistě to znáte na vlastní kůži. Přijdete po dlouhé době na návštěvu ke známým a jejich pejsek vás samou radostí skočí a olízne vás. Proč však toto psi dělají? Jedná se o projev náklonnosti nebo má psí olíznutí hlubší význam?

Psí olizování

Pes vám svým olíznutím dává najevo svou náklonnost. Jedná se o projev psí lásky a důvěry. Jedná se o velmi přirozený projev, který psi okoukali již v období štěněte, kdy je takto olizovala jejich maminka. Dalším důvodem může být to, že od vás pes vyžaduje pozornost. Na olíznutí totiž většinou reagujeme pozitivním chováním, třeba smíchem či pohlazením. Pejsek, který touží po pohlazení a pomazlení vás jednoduše olízne, aby si o tuto laskavost řekl. Třetím důvodem může být i to, že vás pejsek olizuje jednoduše proto, že mu chutná slaná chuť vaší kůže. Psi potřebují prozkoumávat a zajímá je, jak co chutná. Objevují tak okolní svět a třeba i vás.

Instinkty a poznání

Pravdou ale je, že vás pejsek olizují také proto, že se jedná o jeden z ukazatelů, podle kterých vás pejsek zaručeně pozná. Nejdříve si vás prohlédne, očichá a často olízne, aby si byl třeba po velmi dlouhé době jistý, že jste to opravdu vy. Olizování však může být spojeno i s dávnými časy, kdy své matky mláďatům nosily maso částečně natrávené, ale štěňata jim také olizovala zbytky masa z tlamy. I zde mohou být kořeny psího olizování.

Je psí olizování nebezpečné?

Pokud se necháte olíznout od vašeho psa, kterého znáte, olíznutí nebezpečné není. Olízne-li vás však cizí pes, nikdy nevíte, co měl ve své tlamě, která bývá zpravidla plná bakterií. Problémy to může způsobit zvláště, pokud máte na tváři otevřenou ranku. Navíc olíznutí od cizího psa může být rizikové i z důvodů, že nevíte, co pes skutečně zamýšlí.