Jaké přípravky proti kočičím blechám jsou spolehlivé, které nikoliv?

Nature Portrait Cute Cat Outdoor Animal Kingdom
Kočička, která žije venku, je přes letní období vystavena riziku získání blech. Vhodné je, abyste kočičku preventivně chránili s pomocí antiparazitárních preparátů. Jaké jsou však vhodné a jakým byste se naopak měli vyhnout?
Účinné chemické látky
Adulticida jsou látky, které zabíjí dospělé blechy. Adulticid jsou různé druhy a obsaženy jsou skoro ve všech preparátech. Účinky různých z nich se liší a některé z nich pro kočky vhodné nejsou, jiné naopak ano, například fipronyl, dinetofuran, fluralaner a spinosad. Pro ošetření prostředí se používají růstové regulátory hmyzu, které zapůsobí i na vývojová stádia blech. Hodit se vám budou, pokud se dostaly blechy i do vaší domácnosti. Repelenty se zase starají o to, aby se hmyz na zvíře vůbec dostal. Pozor si dejte především na pyrethroidy, které bývají obsaženy v moderních obojcích a jsou pro kočky velmi toxické!
Různé možnosti ochrany
Použít jako ochranu proti blechám můžete tzv. spot-ony či pipety, které působí 1-3 měsíce a pro kočky jsou vhodné. Jejich účinnost se však snižuje koupáním, což u koček není příliš problém. Další možností jsou spreje, které by měly být aplikovány většinou 2 x týdně, což může být pro kočku velmi stresující, i proto, že sprejem musí být nastříkána důkladně. Kočkám může být aplikován také obojek, což je velmi rizikové vzhledem k tomu, že se kočka stále pohybuje venku, může se o něj někde zachytit (v nejhorším případě uškrtit), ale spíše jej brzy ztratí. Další možností jsou tablety, které mají rychlý a silný účinek. Můžete zvolit i variantu šamponu, což je pro kočku opravdu stresující a tuto volbu příliš nedoporučujeme.
Jen pro kočky!
Myslete na to, že kočka je kočka a ne pes. Nikdy proto nepoužívejte na kočky přípravky určené na psy. Mohou obsahovat chemické látky, které by kočkám mohly pěkně uškodit, ať už z důvodu, že jsou pro ně nevhodné či že jsou ve vysokých koncentracích.