Kočky zpravidla cestování v autě snáší jen opravdu špatně. Přesto existují situace, kdy kočku převézt jednoduše musíte. Jak cestovat s kočkou autem tak, aby to bylo bezpečné pro vás i pro ni?

Bezpečné cestování

Kočky převážíme autem zpravidla méně častěji než psy. V některých případech však kočku převézt potřebujeme, například k veterináři, na chalupu či ke známým na hlídání. Důležité je, aby byla kočka v autě vždy bezpečně zajištěna, ať už s pomocí postroje či přepravky. V opačném případě by se totiž z kočky mohlo stát nebezpečí pro vás i spolujezdce. Nezajištěná kočka vám může nejen všude lézt a rušit řízení, ale v případě nehody může osobám sedícím vpředu také zlomit vaz. Stane se totiž nezajištěným „předmětem“ v kokpitu auta.

Už od mládí

Pokud u při pořizování koťátka víte, že jej budete často převážet, je ideálně je na cestování zvykat od útlého mládí. Díky tomu si kotě na prostředí auta a převozy zvykne a v dospělosti to pro něj nebude nic nového, a tedy ani nic zbytečně stresujícího.

Omezení stravy

Čeká-li vás s kočkou delší cesta, nekrmte a nenapájejte kočku před plánovanou cestou. Ideální je ji také den předem nekrmit projímavou stravou. I kočkám se totiž v autě dělá špatně.

Přepravka vs. postroj

Při převážení kočky automobilem máte zpravidla na výběr ze dvou variant, a to přepravky a postroje. Přepravka je pro kočku mnohdy pohodlnější a přináší ji větší pocit bezpečí. Přepravka by však měla být pohodlná, bezpečná a vzdušná, také by ji mělo jít dobře vyčistit. Přepravka by také měla vždy být upevněna pásem, popřípadě ji vézt v kufru auta.

Druhou možností je postroj, kterým se kočka připoutá podobně jako pásem. Na postroj by však měla být již kočička zvyklá, aby v autě zbytečně nevyváděla. Postroj kočce poskytne větší rozhled a bude se moci volněji pohybovat po sedačkách.

Potřeby pro cestování s kočkou najdete ZDE