Narazili jste již ve vodním světě či v zoologické zahradě na podivně vyhlížejícího obojživelníka se zajímavými výrůstky v oblasti hlavy? Pravděpodobně šlo o axolotla. Vodní dráček, jak je mu často přezdíváno, je obojživelník střední velikosti, který se vyskytuje v mexických jezerech. Zaměřte se dnes na „chodícího mloka“ spolu s námi. 

Mexický poklad

Axolotl nese své jméno podle aztéckého božstva Xolotl, jeho jméno tedy v překladu znamená „vodní Xolotl“. Aztékům pravděpodobně svým vzhledem asocioval právě toto božstvo, které bylo zobrazováno jako bytost podobná psu. Pravdou je, že v Aztékové také Axolotla konzumovali a nebylo nic podivného na tom, když jste našli axolotly na mexických trzích. Dnes jsou tito živočichové chráněni zákonem.

Základní informace

Axolotl je obojživelníkem, který nese jeden zvláštní rys, který snad osvětlí i jeho zvláštní vzhled. Axolotl je totiž neotenický. Dosahuje pohlavní dospělosti, i když je stále larvou. Nejsou tedy nikdy dospělými, ale stále zůstávají v larválním stádiu pulce. Délka axolotla bývá až 35 cm. Jeho hlava je široká a po stranách vykukují žábry. Zajímavé je, že má axolotl skvělou schopnost regenerace.

Stáří a život

Pokud axolotl žije v zajetí, dosahuje věku maximálně 25 let. Své pohlavní dospělosti však dosáhne už kolem 20. měsíce života. Rozmnožování axolotlů začíná vypuštěním samčího spermatoforu, který samička vstřebává do své kloaky. Vajíčka pak samička naklade na vodní rostliny. A čím se axolotl živí? Tento obojživelník je masožravý, v mladí mu stačí larvy pakomárů, v dospělosti je schopen sníst i drobné rybky či mláďata myší.

Chov

Axolotly můžete chovat i vy ve svém akváriu. Axolotl však potřebuje alespoň padesátilitrové akvárium a vhodnou teplotu. Jelikož je axolotl masožravec, není ho vhodné chovat s rybami, které považuje za svou kořist. Krmit ho můžete žížalami, plži, kousky libového masa. Vhodný je pro něj do akvária spíše jemný štěrk, bez ostrých hran, o které by se mohl zranit.