V předchozím článku jsme se zaměřili na rostliny, které jsou vhodné do malých akvárií o objemu přibližně 20 litrů. Důležité je, abyste vybírali rostliny, kterým nevadí menší dávka slunečního světla a zároveň nedorůstají takových velikostí, aby stínily dalším rostlinám. Podívejte se s námi na pokračování předchozího článku plus na rostliny, které do malých akvárií vhodné nejsou.

Měchýřka jávská

Tento druh mechu je ještě vhodnější do malého akvária než v předchozím článku zmíněný mech jávský. Pokud ho totiž navážete na kořen či kámen, vypadá opravdu dekorativně. Tento typ mechu je využíván pro tvoření stromečku v akváriu, jelikož po navázání tvoří malé větvičky. Osvětlení mu stačí minimální a podobně jako další druhy mechu je vhodný do akvária, kde žijí malé krevetky.

Mechy

Na trhu je k dispozici další kupa mechů, ze kterých si můžete vybírat a jsou vhodná i do menšího akvária. Problém bývá pouze se sehnáním různých druhů mechů. Do menšího akvária se hodí i loděnka střídavá, měchýřka vánoční či sušinec pobřežní. Všechny zmíněné mechy musíte vázat na dekoraci a pravidelně je zastříhávat, aby časem nestínily dalším rostlinám v akváriu. Oni sami osvětlení vyžadují jen minimální, i když se jim samozřejmě daří, pokud je dávka přijímaného světla vyšší.

Stonovky

Do menšího akvária můžete umístit i vyšší stonovky, které se hodí do zadních částí akvária. Mnoho druhů stonovek nevyžaduje silné osvětlení. Stonovky však celkem rychle rostou a brzy by zarostly tak malou nádrž a zastínily ostatní rostliny. Do malé nádrže se hodí opravdu jen do zadních řad. Zkuste si pořídit zakucelku plazilovou, kolovku, bahnatku bezstopečnou či růžkatec ponořený. Čím větší intenzitu světla jim dopřejete, tím více rostou. Tyto rostliny sázejte do jemného dna.

Nevhodné rostliny

Do malých nádrží se příliš nehodí rostliny druhu Vallisneria, větší druhy Echinodorus. I když jsou tyto dva druhy rostliny nenáročné na světlo, dorůstají velké velikosti. Kvůli náročnosti na světlo se nehodí rostliny jako je malokvětka cuba a Eleocharis parvula, které vyžadují velkou intenzitu světla.