Zajímá vás hadí život a hadi všeobecně? V dnešním článku se podíváme na deset hadích nej. nejmenšího, nejdelšího, netěžšího,… hada, kterého můžete na naší planetě potkat. 

Nejmenší hádě

Nejmenším hadem naší planety je tzv. zemní hádek, kterého byste mohli potkat pouze na ostrově Sv. Lucie, Martiniku či Barbadosu. Můžeme ho označit za minihada. Jeho délka je zpravidla vždy kratší než 10 cm a připomíná spíše červa než hada.

Ten nejdelší

Možná vás tento odstavec vyděsí, ale nejdelším hadem na naší planetě, který byl chycen ve volné přírodě je 9,76 m dlouhý had. Šlo o krajtu mřížkovanou, která však byla zabita již na počátku dvacátého století. O tomto hadovi však kolují různé nedůvěryhodné informace. Nejdelší hadem, který žije v zajetí, je také krajta mřížkovaná žijící v zoo v americké Pensylvánii. Ta dosahuje délky 9,15 m.

Nejdelší jedovatý had

Pokud byste se zajímali o nejdelšího jedovatého hada, byla by jím kobra královská pocházející z Jihovýchodní Asie. V souvislosti s nejdelším jedovatým hadem se mluví o exempláři chovaném v zoo v Londýně v roce 1930, který měřil 5,71 m a vážil 12 kg.

Nejtěžší

Anakonda velká se může chlubit titulem nejtěžšího hada na světě. Tento had žije v Jižní Americe a na Trinidadu. A kolik vážil doposud největší hadí exemplář? Délka tohoto hada byla 8,5 m a váha byla přibližně 227 kg. Nejtěžším jedovatým hadem je chřestýš diamantový, který měřil 2,5 kg.

Nejstarší had světa

I když se každý hadí druh svou délkou života liší, můžeme říci, že hadi jsou celkově dlouhověkými živočichy. Hadí chování v zajetí se dožívají samozřejmě delšího věku, než hadi žijící ve volné přírodě. Chřestýš v zajetí se dožívá věku až 15 let, velké druhy hadů se dožívají i několik desítek let a nejstarším hadem, který žil ve volné přírodě je užovka černá, která se dožívá i 30 let.