Ač můžete mít pocit, že na vás nebezpečí v podobě různých živočichů číhá až za hranicemi naší republiky, není to úplně pravda. V českých lesích váš život může ohrozit několik živočichů, které dobře známe a riziko, které střet s nimi může přinést, si často neuvědomujeme. 

Zmije obecná

Uštknutí zmije obecné, která je u nás jediným jedovatým hadem, není pro zdravého člověka smrtelné. Její uštknutí však na životě ohrožuje děti, starší osoby či osoby nemocné. Pokud na zmiji narazíte, nevšímejte si jí a nechte ji v klidu odplazit. Zmije je totiž poměrně plachá a pokud nebudete mít takovou smůlu, že na ni šlápnete, pravděpodobně na vás účelně nezaútočí.

Prase divoké

Ač běžně prase divoké v lese nepotkáte, jsou tato zvířata u nás velmi rozšířená a v lese jich je habaděj. Prase divoké na vás samo od sebe jen tak nezaútočí, pokud nepotkáte bachyni, která chrání svá selata. Narazíte-li v lese na malá selátka, určitě se od nich co nejrychleji vzdalte, nepřibližujte se k nim, jelikož na vás pravděpodobně čeká útok v podobě stokilové bachyně.

Klíště

Tento malý tvoreček vám může způsobit velké problémy. Klíště má celkem zajímavý způsob života, stačí se mu na hostitele přisát na 14 dní a následně může žít celý rok z přijaté krve. I když vás nevyděsí svou velikostí, ani sílou, může vás nakazit lymskou boreliózou, encefalitidou nebo herlichiózou. Tyto nemoci, pokud nedojde k včasnému zásahu, vám mohou způsobit trvalé poškození zdraví či případnou smrt. Proto, pokud jste měli klíště a poté se cítíte slabí, unavení či máte příznaky chřipky, dojděte si k lékaři a nechte si odebrat krev. Ten z výsledku pozná, jak jste na tom. Určitě kousnutí klíštětem nepodceňujte. Chraňte se před klíšťaty zvláště nyní v podzimním období, kdy je jejich výskyt hojný.