Na životě vás může ohrozit nejen klíště, uštknutí zmijí či útok rozčílené bachyně, v Čechách potkáte další tvory, kteří váš život umí náležitě ohrozit. Jací živočichové to jsou?

Zápřednice jedovatá

I u nás najdete jedovaté pavouky. Zápřednice jedovatá byla v minulosti velmi ohroženou, nyní se však její výskyt rozšiřuje a narazit na ni můžete nejčastěji na Litoměřicku. Pokud vás zápřednice kousne, můžete očekávat poměrně silnou bolest, vysoké horečky a dokonce ochrnutí místa, kde vás kousla. Pokud jste zdravým jedincem, je pro vás kousnutí tohoto pavoučka velmi nepříjemné, ale váš život neohrozí. Setkáte-li se však se zápřednicí, neberte si ji do dlaně, nechte ji odlézt pryč nebo si ji vůbec nevšímejte.

Sršeň obecná

I když jsou sršně opředené množstvím příběhů o tom, jak moc jsou nebezpečné, sršně nejsou proti vosám vůbec agresivní. Pokud je vy nevyprovokujete, nebudou si vás všímat. Začnete-li však okolo nich máchat rukama a útočit na ně, zaútočí také. V blízkosti sršně buďte klidní a snažte se od ní vzdálit. Sršně si také brání své hnízdo, tudíž se k němu příliš nepřibližujte. Bodne-li vás sršeň, neznamená to pro vás smrt. Pokud jste však na sršní bodnutí alergičtí, stačí vám žihadlo jedno. Navíc sršně umí vystřikovat jed až na vzdálenost 40 cm, nezapomeňte si tedy krýt oči.

Vosa obecná

Vosa obecná dokáže být pěkně agresivní a útočit na vás. Vosy se často přibližují blízko k vám, otravují vás a nebojí se zaútočit. Abyste byli ohroženi na životě, potřebovali byste opravdovou dávku vosích bodnutí. Může pro vás však býti smrtelné, pokud máte na vosí bodnutí alergii, o které třeba ani nevíte či pokud vás vosa bodne v oblasti dýchacích cest.

Včela medonosná

Včelky máme všichni rádi a z trojice vosa, včela a sršeň ji považujeme za nejmírumilovnější. Včela má však nejúčinnější jed a smrtelná dávka pro vás může být 70 včelích bodnutí, záleží také na váze dané osoby. Pozor tedy i na včely, které po bodnutí bohužel umírají.