Nejen my lidé, ale i naši čtyřnozí členové rodiny se často dostávají do stresu. Za jejich stresem může stát i přílišná samota či nevšímavost jejich majitelů. Některým stresovým situacím lze však náležitě předcházet a chránit před nimi i vašeho pejska. Jaké to jsou?

Samota

Necháváte psa dlouho samotného doma či zavřeného v kotci? Pes je zvířetem, které je nesmírně společenské a i přítomnost jeho páníčků jej náležitě uklidňuje. Sami víte, že pes si také často lehá do vaší blízkosti, jelikož ji opravdu potřebuje. Právě samota totiž psy často trápí a stresuje. Vhodné je proto psa zvykat již od štěněte, že ho budete vždy na nějaký čas opouštět, ale vždy se k němu vrátíte a budete se mu náležitě věnovat. To, že psa po práci vypustíte na zahradu, to opravdu nestačí. Pes potřebuje vaši pozornost a lásku a pokud mu ji v dostatečné míře nemůžete dát, neměli byste nad pořízením psa prozatím uvažovat.

Obavy z cizího

Myslete na to, že každý pes je naprosto jiný. Charakter každého psa je velmi specifický. Někteří psi mohou mít také strach z nových situací, z prostředí, které je pro ně neznámé apod. To může být samozřejmě založeno na předešlé negativní zkušenosti či jeho povaze, ne každý pes miluje velkou společnost či frekventovaná místa. Mnohdy záleží také na věku psa. Starší psi totiž mají raději svůj klid a novinky je zbytečně stresují.

Hluk a Silvestr

Psy do stresu dostává samozřejmě také velký a častý hluk, přičemž se jedná především o Silvestr. Právě ten je pro mnohé psy tím nejvíce stresovým, co během roku zažijí. Poraďte se proto se svým veterinářem o možnostech ideálních pro vašeho psa, zvláště pro psy starší či štěňátka. Pomoci mohou přírodní preparáty i některé silnější léky.