Slovo fotopast jste už možná postřehli. Velmi často se právě fotopasti využívají ke sledování zvěře, ale v poslední době jsou stále více využívány i pro ochranu majetku. Jak vlastně fungují a jak vypadají? Všechno o fotopastech se dozvíte z našeho článku.

Chytrý foťák, kterého si nikdo nevšimne

Fotopast se dá svým vzhledem přirovnat k běžnému malému digitálnímu fotoaparátu. Klasická spoušť je v tomto případě ale nahrazena pohybovým čidlem. Celé to funguje tak, že jakmile se před pastí něco pohne, automaticky se udělá snímek. I když fotopast má něco jako klasický blesk, je lidským okem zcela neviditelný – v tomto případě se tedy nenazývá bleskem ale IR přísvitem. Pohybové čidlo pak snímá pouze tepelný pohyb, což znamená, že zaznamená jen pohyb předmětů, které mají odlišnou teplotu, než je ta okolní. Rozpozná tedy pohyb stromů ve větru a nedělá zbytečné fotografie. Zachytí tak jen pohyb zvěře, lidí ale i aut.

Jaké má výhody

Fotopasti pracují na běžné tužkové baterie, je tedy výhodou, že nepotřebují přívod elektrické energie. Na klasické baterie pak dokážou fungovat poměrně hodně dlouho, a to klidně i několik desítek dnů nebo několik měsíců v kuse. Velmi snadno se obsluhují a mají flexibilní využití. Můžete ji podle libosti přemisťovat, a není problém ji jeden den využít doma jako ochranu vchodu do domu a o víkendu si ji s sebou vzít na chatu. Součástí každé pořízené fotografie z fotopasti jsou pak i praktické informace s datem a časem pořízení jednotlivé fotky.

Můžete ji podle libosti nastavit

Všechny fotopasti na trhu mají velmi podobné funkce, které lze nastavit podle potřeby. Patří mezi ně například nastavení pořízení fotografie nebo naopak krátkého videa. Každou fotopast pak lze nastavit tak, aby fotila jen v určitém časovém pásmu – pouze v noci nebo v době, kdy nejste doma, pokud má sloužit k ochraně majetku. Nastavit se dá i délka prodlevy, což znamená, že se dá zamezit neustálému focení v případě, že je před pastí v jednom momentu stálý pohyb

Její využití je skutečně velmi flexibilní.