Vipet je plemenem pocházejícím z Velké Británie, které můžete vidět v mnoha barevných kombinacích. Na první pohled vipet vzbuzuje pocit síly a elegance. Jaká je vipetova povaha? A hodí se spíše do bytu či do domu se zahradou?

Okouzlí vás povahou

Vipetové mají skvělou povahu. Ta je velmi milá, navíc je vipet velmi přizpůsobivý. Hodí se i do rodiny s dětmi a mimořádná je jeho něha a tolerance. Vipetové přilnou ke své rodině. Každému členu domácnosti, který ho respektuje a jedná s ním s láskou, tuto péči oplatí. Základem všech kladných vipetových vlastností je především jeho inteligence. Pokud se vipet již v mladém věku dobře vychová a socializuje, nemá v budoucnu se svým okolím žádné problémy. Není agresivní, naopak je to plemeno nezávislé, sebevědomé a klidné.

Jaký je původ plemene?

Původ tohoto psa sahá do 19. století, kdy toto plemeno vzniká zcela záměrně. Jde o vyšlechtěného zmenšeného greyhounda. Toto plemeno vzniklo křížením greyhounda s teriérskými plemeny. Mezi předky vipeta patří staroanglický černo-tříslově zbarvený teriér či italský chrtík. Už dříve byl vipet charakterizován jako lovec králíků a rodinný pes. S vipetem se však společnost oficiálně seznámila až na výstavě v roce 1891, kdy byl představen jako Snap Dog. Volně tento název můžete přeložit jako „pes k chytání“. Předkem vipeta byl tedy pravděpodobně lovecký pes.

Pes do bytu?

Pravdou je, že díky své povaze a vlídnosti k lidem je vipet ideální do velké rodiny i do bytu. Pozor si dávejte na jeho silně vyvinutý lovecký pud. Tím, že má jen malou vrstvu podkožního tuku, je nevhodný pro chov venku, zvláště v zimních měsících, další důvod, proč je vhodné ho chovat v bytě. Potřebuje však váš čas, tedy pravidelné procházky a možnost si pořádně zaběhat. Vipet je pes energický, rychlý, oddaný, ale také inteligentní a klidný. Protiklady, které vždy záleží na prostředí, kterému se pes dobře přizpůsobuje.