V předchozím článku jsme se zmínili o důležitosti tuků v kočičí a psí stravě. Jaké tuky však můžete do kočičí a psí stravy přidávat, aby obsahovala dostatek zdravých tuků?

Rybí oleje?

Jednou z nejběžnějších možností jsou rybí oleje, které jsou skvělým zdrojem vitamínu A, D a omega-3 mastných kyselin. Omega-3 mastné kyseliny mají pozitivní vliv na vývoj kůže, funkce kardiovaskulárního systému, zdraví kostí, zraku, podporu imunitního systému a funkcí dalších vnitřních orgánů. Rybí oleje lze rozdělit na rybí oleje z rybích těl a rybích jater, který jsou bohatým zdrojem vitamínu A, D, ale nelze jej dávat fenám v období březosti. Mohlo by dojít k poškození plodů. Rizikem však může být i použití oleje z tresčích jater u koček. Všímejte si především kvality oleje a místa původu.

Rostlinné oleje

Jako doplněk do výživy psů a koček se běžně používá lněný či ostropestřecový olej. Už méně se můžete setkat s olejem kokosovým, konopným, brutnákovým, atd.

Ostropestřecový olej

V tomto oleji je obsažena látka silymarin, která pomáhá regeneraci jater a tvorbě nových jaterních buněk. Cenný je tento olej i pro své antioxidační účinky. Pokud má váš pes problémy s vředovými onemocněními žaludku či gastritidou, tento olej může pomoci.

Lněný olej

Jelikož tento olej obsahuje kolem 70% nenasycených esenciálních mastných kyselin, má velmi pozitivní účinky na srst a kůži, podporuje trávicí systém, kardiovaskulární systém a také imunitu.

Konopný olej

Konopný olej je bohatým zdrojem nejen nenasycených mastných kyselin, ale i minerálních látek a vitamínů. Obsahuje také vitamín E. Působí na kvalitu srsti, kůže, podpoří kardiovsakulární systém, nervovou soustavu i imunitní systém.

Klíčkový olej

Tento olej se vyrábí z klíčků obilovin a je bohatým zdrojem esenciálních mastných kyselin, přičemž z 50% je tvořen kyselinou linolovou. Nechybí v něm však ani hojný obsah vitamínu E, D, K, B či koenzym Q.