Plemeno kočky domácí, které svým vzhledem odradilo již mnoho budoucích majitelů, to je sphynx. Toto plemeno je totiž skoro bezsrsté, na jeho pokožce se objevuje jen jemné chmýří. Jeho povaha je však jedinečná. Objevte ji spolu s námi a rozmyslete se, zda je toto plemeno vhodné právě do vaší rodiny. 

Jak se k nám toto plemeno dostalo?

Svým původem je toto jedinečné plemeno z Kanady, z města Ontaria. Zde se odehrál zvláštní příběh jedné obyčejné kočky, které se narodilo kotě bez srsti. Majitelé zkřížili kotě s jeho matkou, ano opravdu, kočce se následně narodila koťata bez srsti. A tak vzniklo plemeno sphynx.

Seznamte s plemenem…

Plemeno sphynx zahrnuje kočky střední velikosti, které jsou celkem svalnaté. Na jejich pokožce objevíte jen drobné chloupky. Pokožku mají podivně zvrásněnou. Když si na ni sáhnete, není to nepříjemné. Jejich pokožka příjemně hřeje. Pokud si pořídíte sphynx, může žít ve vaší rodině až 15 let. Barvu sphynx si můžete vybrat podle libosti. Chovají se totiž v různých barevných variantách, mohou být černé, modré, krémově zbarvené i barvou do červena. Barva jejich očí se shoduje s barvou jejich kůže.

Kočičí povaha

Povaha sphynx je velmi specifická. Ač jsou kočky sphynx velmi hravé, přítulné a důvěřivé, nechybí jim velká dávka inteligence. Měli byste také vědět, že vyžadují čas svého majitele. Potřebují jeho pozornost a stávají se na člověku velmi závislými. Necháte-li je často o samotě, může u nich dojít k různým poruchám chování, jsou smutné a ve stresu. Pokud si pořídíte jinou kočku či psa, není to pro ně žádný problém.

Vhodná kočka pro alergiky

Sphynx se považuje za vhodné plemeno pro alergiky, ale není to tak docela pravda. Alergen, který je dráždivý pro osoby s alergií, totiž není obsažen jen v kočičích chlupech, ale i v kočičích slinách. Pravdou je, že kočky bez srsti jsou vhodnější jen proto, že alergikům způsobují menší problémy, ne však žádné.