Španělský galgo patří ke stejné vývojové linii jako anglický chrt zvaný greyhound. Pravdou je, že plemeno Galdo Espaňol pravděpodobně znali již v období antickém. Až v novověku se však plemeno dostávalo do mnoha různých zemích díky exportu. Galdo je tak považován za jednoho z předků anglického chrta, jelikož vykazuje stejné charakteristické znaky jako galgo. 

Španělský galgo

Nádherné plemeno, které je však na první pohled méně majestátní než anglický greyhound. Toto plemeno bylo oficiálně uznáno až v roce 1971. Galgo se původně využíval při lovu, a to na štvanice. Určen byl k lovu zajíců, lišek či divokých prasat v terénu, jelikož byl schopný rychle pronásledovat zvěř. Využíváno bylo plemeno také k závodům v rychlosti, podobné dnešním dostihům. Španělský galgo by mohl být využíván ke coursingu, ale nedosahuje rychlosti čistokrevného anglického chrta.

Jakou má povahu?

Pokud hledáte do své rodiny klidného společníka, je galgo vhodnou možností. Pořizovat by si ho však měli lidé, kteří mu budou schopni věnovat dostatek času a energie. I když je galgo na první pohled klidný, jeho průbojnost se snadno projeví při lovu. Galgo potřebuje citlivý přístup, k cizím lidem se chová spíše rezervovaně, ale svého páníčka bude milovat.

Vzhledové charakteristiky

Typická výška u psů se pohybuje od 62-72 cm, u fen je to 60-68 cm. Španělského galga můžete vidět buď ve variantě s krátkou srstí či se srstí hrubou. Krátkosrstí jedinci mají srst velmi jemnou, hustou a krátkou. Kromě vyvážené stravy nevyžaduje jejich srst speciální péči. Barva srsti se pohybuje od černé, pískové, přes bílou, červenou hnědou, a to v žíhaných variantách či jednobarevně. Španělský galgo má typickou chrtí hlavu, tedy velmi dlouhou se štíhlou tlamou. Jeho oči jsou menší, šikmé a mají mandlový tvar. Uši jsou vysoce postavené a zužují se do zaoblené špičky. Toto plemeno má silný hrudní koš a vtažené břicho, plochá žebra. Španělský galgo vyhlíží jako opravdu jedinečné plemeno.