Podengo se řadí mezi jedno z nejstarších plemen. Zajímavá je starobylost podengů, kterou poznáte již z jejich tělesné stavby, jelikož už na první pohled je plemeno méně ušlechtilé. Důvodem je to, že i když je to plemeno staré, bylo jen velmi krátce organizovaně chováno a zušlechťováno. V takovém případě jde většinou o plemena, která se vyskytují jen ve své domovině. 

Starobylé plemeno

Samotné plemeno portugalského podenga však zastupuje nejpůvodnější formu tohoto plemene. Je portugalským národním plemenem a první zmínky o něm najdeme již v roce 1199. I když se můžete setkat převážně s podengem s hrubou a dlouhou srstí, původní plemeno mělo srst krátkou a jemnou. Hrubá srst se u podengů začala objevovat až ve 20. st.

Povaha podenga

Potkat podenga můžete především na severu Portugalska. Vhodné je toto plemeno pro lov králíků, které zvládá sám i ve smečce. Díky tomu se vžila pro toto plemeno přezdívka „králičí pes“. Velký portugalský podengo, který je bohužel na pokraji vyhynutí, se používal především pro lov vysoké zvěře a prasat. Podengo je plemeno, které je charakteristické živostí a chytrostí. Pro svůj život potřebují dostatek pohybu a pozor na jejich vyvinutý lovecký pud. A právě kvůli tomuto pudu je nutné podenga učit již od útlého věku povelům a klasické poslušnosti. Toto plemeno je ideální pro agility či coursing. Pravdou je, že je to plemeno, které spoléhá spíše na nezávislost. K cizím lidem se chovají zpočátku nedůvěřivě.

Vzhled

Portugalský podengo je plemenem, která není choulostivé. Portugalského podenga můžete vidět ve třech velikostech, malého, středního či velkého a dvou typech srsti. Na základě této charakteristiky se tedy rozlišuje dokonce šest rázů plemene. Portugalský podengo má vyvážené proporce, silnou kostru a bývá osvalený. Podengo potřebuje dostatek pohybu, ale pro chov je velice odolný a nenáročný. Hodí se tedy do rodiny, která mu dá lásku, ale i dostatečný prostor pro individualitu, bude mu věnovat čas při výchově a nezapomene, že podengo je pes velmi aktivní a inteligentní.