Pokud máte doma čtyřnohého mazlíčka, možná jste někdy uvažovali o jeho kastraci. V některých případech je to téměř nezbytné a pokud se pro takový druh zákroku rozhodnete, vždy se vyplatí obrátit se na specialisty v oboru.

V České republice je to zejména veterinární klinika MetropoleVet. Pokud ještě nejste rozhodnutí, jestli nechat vašeho mazlíčka kastrovat nebo ne, níže si představíme některé důvody, proč je kastrace vhodná.

Psi a feny

Kastrace feny se provádí z důvodů chovatelských nebo zdravotních. Do důvodů chovatelských patří především nechtěná březost, která hrozí především u fen, které jsou chovány na zahradách, u domů. Tímto zákrokem jsou také odstraněny nežádoucí potíže, které jsou spojovány s falešnou březostí.

Mezi zdravotní důvody patří především riziko výskytu nádorů mléčné žlázy, které patří mezi nejčastější nádorová onemocnění. Dále pak jsou to záněty dělohy či vaječníků.

Kastrace psa se také provádí z důvodů chovatelských či zdravotních. Mezi chovatelské důvody patří především ty, které zamezí nežádoucímu chování psa – neklid, neposlušnost a v případě chovu na zahradách i útěky a toulání za háravými fenami a jejich nežádoucí krytí. Dalším důvodem je zamezit značkování močí.

Onemocnění, kterými se u psů kastrace řeší, jsou především nádory varlat, kryptorchismus (jedno nebo obě varlata se nacházejí v dutině břišní nebo tříselném kanálku) a zvětšení prostaty, které může způsobovat problémy při močení. Také může dojít k zánětu prostaty.

Kočky a kocouři

Kastrace koček a kocourů jsou asi nejčastější zákroky, které se u těchto domácích mazlíčků provádějí.

Kastrace kočky se provádí především proto, aby se zamezilo její nechtěné březosti. Kočka může mít koťata až třikrát do roka. Dalším důvodem bývá psychická pohoda kočky. Kočka je pak klidnější a více mazlivá. Pokud se pohybuje venku, drží se více u svého domova. Kastrací se také snižuje riziko vzniku závažných druhů onemocnění.

Kastrace kocoura se provádí především z důvodů značkování teritoria, které je, především v bytě, nežádoucí. Díky kastraci dojde ke zklidnění sexuálních pudů, agresivity a kocouři se stávají klidnějšími.