S výchovou a motivací psa to nemusí být vždy jednoduché. Základem je to, aby vás pes respektoval a nejlépe také miloval. Musí vědět, kdo je jeho páníčkem a koho musí poslouchat. Jak však psa k něčemu takovému motivovat? Jakou motivaci používat při výchově a výcviku?

Pamlsková motivace

Často majitelé psů volí možnost tzv. pamlskové motivace, která se odvíjí od dopřávání pamlskům psům jako odměnu za vykonaný povel. Za správné splnění povelu dostane pes malý pamlsek. Popravdě tento způsob motivace může v začátcích výchovy a výcviku pomáhat, ale měl by stát jen na úplném začátku, protože si na tento způsob odměn pes zvykne, a pokud mu pamlsek nedodáte, může stagnovat a vaše povely neplnit. Navíc bude stále pamlsky hledat ve vaší kapse a očekávat, že mu je dopřejete. Nezapomínejte také pamlsky, které psovi za den dáváte, započítat do jeho denního příjmu stravy, aby vám zbytečně nenakynul.

Pozitivní motivace

Lepší volbou je tzv. pozitivní motivace, která je založena na pozitivním přístupu a silné pochvale. Jakmile pes vykoná povel či vás poslechne, velmi znatelně ho pochvalte a říkejte mu například „pašák“, pohlaďte ho či poplácejte po bocích. Pes si na pochvalu zvykne a bude vědět, že pozitivní ohlas a pochvala je spojená s tím, že udělal něco dobře.

Motivace danou činností

Milujete váš pes frisbee, házení míčkem či skákání přes překážky? Motivujte ho činností, kterou miluje a učte ho různé povely formou hry a aktivního výcviku. Čím více bude daná činnost bavit, tím více bude motivovaný a šťastný. Zapomenout pak už můžete na pamlsky či hračky, které dříve mohli psa motivovat. Hledejte však vždy zlatou střední cestu, která je ideální právě pro vašeho psa a dané plemeno.