Slyšeli jste již o zlatém křečkovi? Jedná se hlodavce s krásnou barvou, který vás okouzlí na první pohled. Křečci jsou hned po morčatech snad nejoblíbenějším doma chovaným hlodavcem. Křečků je již méně druhů a barevných variant než je tomu u morčat. Pravdou je, že nejčastěji se u nás v domácnostech můžete setkat s křečkem džungarským či zlatým.
Chovatel začátečních
Pokud s chovem hlodavců teprve začínáte, je pro vás křeček zlatý tím pravým. Je totiž z chovaných druhů tím největším a dá se celkem snadno ochočit. Křeček zlatý je také hlodavcem spíše samotářským, tudíž není žádný problém, když doma chováte jen jednoho. Zajímavé je, že naopak křeček džungarský je hlodavcem velmi společenským a je vhodné jej chovat ve skupině s ostatními jedinci, nejlépe pokud jsou stejného pohlaví. Tyto dva druhy si snadno ochočíte, ostatní druhy patří mezi hlodavce plaché a nejsou tedy vhodné pro chovatele začátečníky.
Jak se připravit na křečka?
Domov pro křečka se může stát klec či terárium. Vybírejte jeho budoucí domov podle velikosti křečka, jelikož malí jedince se umí protáhnout i menšími otvory. Pokud by vám totiž křeček utekl, jen s velkými obtížemi byste ho chytli. V kleci by neměla chybět napáječka či keramická miska na potravu. Nezapomeňte ani na různé překážky a prolézačky, křečci totiž ve svém přirozeném prostředí rádi prolézají a zdolávají různé překážky.
Zábavný domov
Vytvořte křečkovi zábavný domov plný kolotočů, prolézaček a tunelů. Všechny tyto doplňky seženete ve zverimexu či na internetu. Křečkové přímo milují prolézání a zábavu v podobě nejrůznějších schovek a překážek. Jako podestýlku zvolte speciální stelivo či písek, vybrat můžete také hobliny. Křečkovi můžete také připravit záchod. Stačí do keramické misky s vyššími okraji nasypat písek. Křeček se totiž naučí chodit na záchod na jedno místo a vy pak nemusíte měnit tak často stelivo v celé kleci. Vyměníte vždy jen písek v křeččích záchodku.