OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sépie vějířovitá je největší hlavonožec z čeledi sépiovitých, žijící jen ve vodách u pobřeží Austrálie, hlavně na mělkých místech u korálových útesů, nad kamenitým, písčitým či zarostlým dnem. Jedná se o teritoriálního živočicha, jenž až na dobu rozmnožování osaměle obývá jen malou oblast o průměru do pěti set padesáti metrů.

Je to inteligentní dravec, který má osm krátkých a dvě dlouhá ohebná chapadla používaná k lovu kořisti. Za chapadly má hlavu se dvěma složitýma očima a ústa a za hlavou tělo s redukovanou schránkou, takzvanou sépiovou kostí. Kůže je obvykle šedá až kaštanová s bílými pruhy, může se ale měnit v závislosti na prostředí, maskování je využíváno hlavně za šera. Pigmentové skvrny umožňují měnit barvu na žlutou, červenou, černou a hnědou a tento proces je řízen mozkem na základě pozorování okolí. Měnit se může mimo barvy i struktura kůže. Dorůstá až půldruhého metru délky a i s chapadly může vážit i přes deset kilogramů.

Mimo změn barvy dokáže sépie rovněž vypouštět do vody barvivo, jímž maskuje svůj ústup v případě, že je ohrožena, zejména delfíny, tuleni, lachtany, žraloky a albatrosy, kteří jsou jejími přirozenými nepřáteli.

Sépie se živí menšími rybami, kraby, krevetami a dalšími korýši, jež uchopí a rozmačká chapadly.

Pohybuje se pomocí vlnění ploutvovitého lemu po celém obvodu těla kromě hlavy nebo vytlačováním vody z plášťové dutiny za pomoci nálevkovité části nohy. První možnost je používána pro pomalý a nenápadný pohyb, druhá pro pohyb rychlý.

K rozmnožování dochází mezi květnem až srpnem. Tyto sépie v tuto dobu vystupují k hladině a vytváří společenství až tisíců jedinců. Při namlouvání samci na hladině rychle mění barvy a samice si z nich vybírají své partnery. Poté samci vypouštějí své spermie do zvláštního vaku pod ústy samic, jenž časem praskne a dojde k úniku spermií a oplodnění vajíček. Vajíček o velikosti golfového míčku mívá jedna samice až dvěstě a tato jsou upevňována na pevný podklad a z těch oplodněných se pak po pár měsících rodí nové sépie. Dospělí jedinci po páření a nakladení vajíček záhy hynou. Vajíčka jedné samice jsou oplodňována i spermiemi více samců, jež jsou někdy uloženy mimo vaků i na povrchu těla sépií a samice tak možná sama volí, který genetický materiál bude použit.

Sdílejte
Předchozí článekPastevečtí psi
Další článekVelbloud dvouhrbý