Pastvečtí psi byli a jsou využíváni pro hlídání stád hospodářských zvířat. Dokáží s nimi i manipulovat a shánět je dohromady.

Plemena patřící k pasteveckým psům jsou nebojácná, učenlivá a při pečlivém výcviku snadno ovladatelná. V tomto článku se seznámíme s australským ovčákem a beauceronem.

Australský ovčák

Australský ovčák pochází ze Spojených států amerických. Je to pravý pastevecký pes. Psi měří v kohoutku 50 až 57 cm, feny 45 až 52 cm. Jeho srst se skládá z podlouhlé, rovné nebo mírně vlnité krycí srsti a husté podsady.

Australský ovčák se vyskytuje v několika zbarveních. Předně jsou to blue merle, red merle – to je játrově hnědá barva, může být čistě hnědý, černý, popřípadě s tříslovými odznaky a bílý. Srst tohoto pejska vyžaduje relativně málo péče. V období línání vypadá podsada a je dobré použít hřeblo k vyčesání uvolněných chlupů.

Je to inteligentní, chytrý a učenlivý pes. Také je vyrovnaný, bystrý, ostražitý, odolný, aktivní, má velikou výdrž, je velmi věrný a oddaný své rodině. Výchova tohoto psa není nijak složitou záležitostí. Je to tím, že australský ovčák se rád a rychle učí. Může se z něho stát velmi zlý a nešt’astný pes, pokud bude tzv. odsouzen ke třem malým procházkám denně.

Kromě velikého množství pohybu potřebuje i tzv. úkoly. Z psích sportů byste mu měli nějakým způsobm zajistit cvičení v obratnosti, fly-ball, ale třeba i soutěže v poslušnosti. Tam vyniká. Pokud je australský ovčák dobře zespolečenštěn, tak nemá problém v kontaktu s ostatními psy nebo domácími zvířaty, mezi nimi i s kočkami by neměl mít žádný problém. Velmi dobře vychází s dětmi, pokud mu neubližují, ale cizí lidi mu nesedí. Když už se zmínilo, že potřebuje hodně pohybu, tak ke štěstí by měl mít i nějakou činnost. Nejlíp to bude na zahradě v rodinném domku nebo s lidmi, kteří rádi sportují.

Beauceron

Tento pes pochází z Francie. Je to pastevecký pes, ale patří i do rodiny. Psi měří v kohoutku 65 až 70 cm, fenky 63 až 68 cm. Jeho váha se pohybuje mezi 30 až 50 kily. Srst je krátká, přiléhavá a má hustou a měkkou podsadu.

Z hlediska typů, existují dva, které jsou uznávané mezinárodní organizací. Jejich barva je černá s pálením a harlekýn, to je šedočerná s pálením, ta je však poměrně vzácná. Srst tohoto psa nepotřebuje ani nevyžaduje mnoho péče. Občas je nutné, ho vykartáčovat, nejčastěji v období línání.

Jeho povaha má několik znaků. Je bystý, pozorný, aktivní, inteligentní, někdy tvrdohlavý, oddaný svému pánovi a jeho rodině, má velkou výdrž a je velmi ostražitý. Pro mladého psa je důsledná láskyplná výchova, hodně pohybu a být pořád se svým pánem. Pokud se mu toho nedostává, může být neurotický nebo dokonce agresivní.

Už jako štěně by se měl seznámit s ostatními zvířaty, především s kočkami, ale i s ostatními. Pokud je dobře vychovaný, tak by mu kontakt s dětmi ani ostatními psy neměl dělat problém. Tomuto plemenu stačí i tři procházky denně. Také má rád, když může běhat, hrát si. Také mu dopřejte fly-ball nebo kurs obratnosti.

Sdílejte
Předchozí článekPsí příběh
Další článekSépie vějířovitá