Pokud chcete své kočičce udělat opravdovou radost, pořiďte ji na svou zahradu šantu kočičí či kozlík lékařský. Pro kočky jsou tyto dvě bylinky něčím jako drogou, milují jejich vůni a rozverně se v nich budou vyvalovat. Udělejte své kočičce radost zasazenou bylinou na zahradě nebo hračkou, která je sušenou šantou či kozlíkem naplněna.
Šanta kočičí
Snad tou nejznámější bylinou zasvěcenou kočkám, je právě šanta kočičí. Někdy ji můžete najít i pod názvem catnip, catmint, máta kočičí či kocourník. Pro kočky jsou mámivé nadzemní části rostliny. Působí na ně však šanta kočičí v čerstvé variantě, ale i sušená. Zakoupit můžete buď bylinu, kterou zasadíte na zahradě a kočka se v ní bude s chutí vyvalovat nebo hračky, které jsou šantou naplněny. Dnes se dá sehnat dokonce i ve formě spreje, ale to je spíše pro kočičky, které žijí v bytech. Šanta je však skvělou bylinou nejen pro vaše kočky, ale i pro vás. Pomáhá vám totiž zbavit se hmyzu, jelikož odpuzuje komáry.
Všechny kočky milují šantu?
Šantu tedy můžete pěstovat na své zahrádce a nasbírat ji v období květu. Následně se suší ve tmě po dobu 5-7 dní, aby se v ní zachovalo maximum esenciálních olejů. Poté můžete kočkám sušenou šantou naplnit některou z jejich oblíbených hraček. Zajímavé však je, že ne všechny kočky šantu milují. Dokonce třetina koček o šantu zájem v podstatě nemá. Důvodem je původ plemene. Například siamské kočky či barmské kočky pochází z oblastí, kde se šanta přirozeně nevyskytuje a o tuto rostlinu mají také menší zájem. I starší kočky ztrácejí o šantu zájem a i koťátka, která nedosáhla pohlavní dospělosti. Šantu si naopak užívají nekastrovaní kocouři. Na kočky působí substance nepetalakton obsažena v šantě a na to přibližně 5-20 minut, poté pomalu vyprchává.