Psí zápasy jsou ve většině zemí zakázány, ale i přesto se neustále pořádají. V některých zemích se konají tajně, na některých místech jde o veřejnou zábavu, které se účastní mnoho lidí. V Evropě i v Americe byly psí zápasy zakázány již v 19. století. Obzvláště populární jsou psí zápasy v Jihoafrické republice, v Afghánistánu a Pákistánu, kde se pravidelně pořádají. Často je velmi těžké vysledovat, kde se zápasy konají, protože pořadatelé těchto zápasů umí dobře zamést stopy.

Psí zápasy ve světě

V některých kulturách jsou psí zápasy silně zakořeněné a lidé je vnímají jako součást své kultury. Zvířecí zápasy se netýkají pouze psů, ve světě jsou populární také zápasy kohoutů, koní, koroptví, velbloudů a dalších zvířat. Zvířecí zápasy jsou byznysem, ve kterém jde o velké peníze, lidé sází peníze na své favority, podobně jako u dostihů. Jde o krvavou zábavu, která je nejhorší formou týraní zvířat. V Afghánistánu jsou psí zápasy oficiálně zakázané a dokonce i Islám zakazuje takovou formu zábavy. I přesto psí zápasy pokračují a pro majitele bojových psů jde často o velký zdroj zisku. Psí souboje se odehrávají především na venkově, někdy jsou k nim používány venkovní arény, někdy jde však o tajné zápasy, které probíhají v kůlnách a stodolách. Pro psí zápasy se využívají především typická bojová plemena, nejrozšířenějším bojovým psem je Americký Pit Bull Terrier.

Psí zápasy v Afghánistánu

V Afghánistánu jsou psí zápasy dobře známé a konají se zejména během tradičního perského svátku Nourúz. Zatímco ve většině zemí se konají psí zápasy tajně, v Afghánistánu se konají otevřeně a zákony jejich konání přehlížejí, takže se pořadatelé nemusí bát postihů. Když je nějaký psí zápas nahlášen policii, pokuty jsou velmi nízké, kolem 150 dolarů, takže pořadatele nijak neodradí, aby vy své zábavě pokračovali. Jedním z míst konání psích zápasů byla například veřejná venkovní aréna uprostřed Mazar-i-Sharif, města na severu Afghánistánu. Lístky na psí zápasy se zde prodávaly v přepočtu ze méně než dolar a celé show se účastnily tisíce lidí.

Dějištěm byla veřejná venkovní aréna uprostřed Mazar-i-Sharif, města na severu Afghánistánu. Většina zápasů se odehrává v zimě, protože majitelé psů vroucně věří, že chlad chrání jejich zvířata před infikováním jejich četných ran. V Mazaru se obvykle sejdou majitelé psů z celého Afghánistánu a sázky se pohybují od malých sum až po částky kolem 20 tisíc dolarů.

Některá fakta o psích zápasech

Průměrná délka psího zápasu je 1-2 hodiny. V současné době jsou psí zápasy zakázány v 55 zemích světa. V mnoha zemích doposud chybí zákony, které by psí zápasy nebo i týrání zvířat zakazovaly nebo omezovaly. Často se úmyslně pořádají v zemích, kde tyto zápasy nejsou stíhané. Pokud zaznamenáte, že někde dochází k pořádání psích zápasů, je vhodné o tom co nejdříve kontaktovat příslušné policejní orgány. Zvířecí zápasy jsou velmi nepřirozené, zvířata nebojují z vlastní vůle, ale jsou k bojům nucena, tlačena a někdy i bičována a povzbuzována. Zvířecí zápasy jsou často přisuzovány chudým a negramotným lidem, když je mezi nimi někdo bohatý, obvykle nezbohatl poctivou cestou.

V minulosti šlo o sport

Ve starověkých civilizacích byly psí zápasy považované za sport. V roce 43 před naším letopočtem napadli Římané Británii a obě strany použily bojové psy. Římané byli fascinování bojovností britských psů a tak se začali z Británie dovážet. Psí zápasy probíhaly i v Koloseu, kde psi často bojovali proti jiným zvířatům. Až do 19. století byly psí zápasy například v Anglii oblíbenou zábavou pro šlechtu. Zejména v 19. století byly psí zápasy ve většině světa zakázány. Dodnes se však konají po celém světě a odhaduje se, že jen v USA je do psích zápasů zapojeno přes 40 tisíc lidí.

Proti psím zápasům se bojuje špatně

Psí zápasy probíhají prakticky ve většině zemí světa a nedaří se tento krvavý sport zcela vymýtit. Každoročně se po celém světě zatkne mnoho lidí, kteří jsou do psích zápasů zapojení. Jelikož probíhá většina zápasů tajně a mezi příznivci této kruté zábavy, nedaří se odkrýt všechny pořadatele.

Zdroj: https://leakshare.org/illegal-dogfights-are-a-worldwide-problem/