Většina osob v dnešním světě si dopřává některé doplňky stravy, aby podpořila zdraví svého organismu. Je však nutné, aby psi také pravidelně pojídali doplňky stravy? Odpověď je ano i ne. Záleží na zátěži, které je pes vystavován a na jeho věku. Podívejte se s námi na to, zda doplňky stravy používat, či ne.

Doplňujeme stravu

Váš pes by měl být krmen vyváženou stravou v podobě granulí, popřípadě čas od času doplněnou o maso či masovou konzervu. Taková strava by měla být vyvážená a není nutně ji doplňovat o další minerály a vitamíny. Doplňky stravy jsou nutné u BARF stravování, tedy krmení vařenou stravou, jelikož nemusí obsahovat vše, co pes potřebuje. Svému psovi můžete dopřávat multivitamíny, kloubní výživu či nenasycené kyseliny, které zlepšují zdraví srsti.

Nutnost doplňků

Doplňky stravy jsou vhodné pro velmi zatížené psy, kteří potřebují preventivně chránit kloubní aparát. Jde o psy, kteří vykonávají pravidelně nějakou sportovní aktivitu, podstupují často výstavy či pro myslivecké psy. Kloubní výživa je vhodná i pro psy seniory. Pro psy, kteří trpí častou a poměrně velkou ztrátou srsti jsou vhodné i nenasycené mastné kyseliny jako doplněk stravy.

Zbytečné a nebezpečné

Pokud budete svého psa zbytečně ládovat vitamíny a minerály, můžete mu více uškodit než pomoci. Přílišná dávka vápníku způsobuje problémy u velkých plemen i u štěňat. Dochází k dehydrataci a poškození kloubů, předávkování vitamínu D vede dokonce ke svalové atrofii. Myslete vždy na rady svého veterináře a před nákupem doplňků stravy se s ním o zdravotní situaci a potřebě doplňků poraďte. Pozor byste měli dávat také na to, pokud váš pes již nějaké léky užívá, aby nedošlo ke zbytečným zdravotním problémům. Některé příznaky onemocnění mohou být příznaky jinými, což vy na první pohled nepoznáte. Například pokles zadních končetin, který může vypadat jako artróza, může být způsobem neurologickými problémy a vy budete zbytečně psa ládovat minerálními látkami.