Už při pořízení štěňátka nebo koťátka bychom měli vědět jak o zvířátko správně pečovat. Péče nespočívá jen v kvalitním krmení, česání a veterinární prevenci (odčervení, očkování). Měli byste se naučit alespoň jednou týdně zkontrolovat pejskovi a kočičce uši, zuby, kůži a tlapky. Tuto prohlídku je dobré vykonávat i zběžně, třeba při denním kartáčování.

Majitel pak ví, jak ta která část zvířecího těla vypadá, když je v pořádku a nečiní mu problém zavčas odhalit příznaky nějakého onemocnění a dopravit zvířátko k veterinárnímu lékaři, který zahájí léčbu.

Začínáme odmalička
Naše nové štěňátko či koťátko se vše teprve učí a proto je to ten nejvhodnější čas, kdy jej naučit nechat se sebou manipulovat podle našich potřeb. Nácvik se provádí tak, že zvířátku, které stojí na pevné, neklouzavé podložce (např. stůl, rohožka, koberec), střídavě zvedáme nožky, dotýkáme se polštářků, drápků, roztáhneme prsty a sáhneme i do meziprstí. Pokud se zvíře nebrání a drží, chválíme ho. Jestliže sebou cuká a snaží se nám tlapku vytrhnout, okřikneme ho buď povelem FUJ nebo NESMÍŠ. Po prohlídce tlapek, pejska nebo kočičku, pochválíme a odměníme hračkou nebo pamlskem, podle toho co má raději. Tak se naučí, že když budou spolupracovat na konci je čeká něco příjemného.

Tlapky a procházky
Pokud chováte psa nebo kočku v bytě (případně se chystáme je do něj občas vpustit), oceníte výše zmíněný nácvik už z ryze praktických důvodů. Po procházce v dešti a blátě je třeba otřít jim tlapky, aby za sebou nenechávali blátivé stopy a vy tak nemuseli po každém návratu stírat v celém domě. Psa, případně kočku, zastavíme na rohožce a pomocí vlhkého hadříku nebo speciálních vlhčených ubrousků (k dostání ve zverimexech) tlapky očistíme. Pokud je zvířátko znečištěno více, přeneseme jej do koupelny a nohy (pokud je třeba tak i břicho) umyjeme za pomocí sprchy. Zpravidla postačí voda, ale můžeme použít i psí tekuté mýdlo, vyráběné za tímto účelem. Důležité je pak vytřít srst do sucha nebo ji vyfénovat. V zimním období, kdy se ošetřují chodníky a silnice solí, otíráme nebo omýváme tlapky důkladněji a zvýšenou pozornost věnujeme i meziprstí. Ideální je, po delší procházce nebo alespoň večer před spaním, polštářky tlapek namazat krémem. V obchodech s chovatelskými potřebami jsou krémy na tlapky běžně k dostání, lze je zakoupit i v ordinaci veterinářů. Tlapky je vhodné mazat i v létě, obzvlášť, pokud pejsek dlouho chodil po rozpáleném chodníku či silnici.

Další péče
U dlouhosrstých psů a koček pravidelně vystříhávejte srst v meziprstí. V létě tak může kůže lépe větrat a nezapařuje se, v zimě se na dlouhých chlupech netvoří ledové zmrazky a navíc se tlapky snadněji myjí a srst neplstnatí. Pokud si při pravidelné prohlídce všimnete mezi prsty změn (poranění, mokvání, zarudnutí) vyhledejte pomoc veterináře. V případě, že není poranění vážné a víte-li jak, ošetřete tlapku sami. Poranění jako prasknutí polštářku, pořezání apod. vždy přenechejte odborníkům. Veterinář při těchto typech poranění aplikuje antibiotika, aby zabránil případné bakteriální infekci a ránu odborně ošetří a zaváže. Také vás poučí jak tlapku převazovat nebo vás pozve na další převaz. Ovázanou tlapku udržujte v suchu a čistotě. Pokud se obvaz promočí, může se tlapka zapařit a celý problém se tím zhorší.

Péče o drápky psů
Drápky rostou nejrychleji malým psům chovaným v bytě. Jsou lehčí a méně chodí po drsných površích a tak nemají moc příležitostí si je obrousit. Drápky vám ostříhají buď u veterináře nebo v psím salonu v rámci pravidelné péče. Pokud se nebojíte a víte jak na to, můžete je zkusit ostříhat sami. Ve zverimexu zakupte vhodné kleštičky na drápky. Obsluha prodejny vám pomůže vybrat správný typ a velikost. Štěňátkům stačí drápky zapilovat nebo ostříhat kleštičkami na nehty z pedikúry. I dospělým psů po ostříhání můžete drápky mírně zapilovat, obzvlášť černé drápy u kterých není vidět kudy prochází žilka a které proto raději nekrátíme o moc. Drápek se stříhá zešikma (viz. obrázek). U světlých drápků je procedura snazší, protože vidíte kam až si můžete dovolit střihnout. Pokud se drápky nedotýkají země, když pes stojí, není třeba je stříhat. Při stříhání nezapomeňte na pátý prst (paspárek) který je na noze výš a nemůže se tedy přirozeně obrušovat. Někteří psi mají paspárky i na zadních nohách u některých je pátý prst dokonce plemenným znakem. Některým psům nepřerůstají, jiným se kroutí do bizarních tvarů a jestliže jsou přerostlé, mohou zarůstat i do kůže, což je pro psa velmi nepříjemné a bolestivé. Pokud se vám přece jen při stříhání drápků podaří střihnout psa do krve, nepanikařte, tato zranění sice hodně krvácí, ale nejsou nebezpečná. Krvácení zastavte přitlačením kousku obvazu na ránu a poté co ustane, je vhodné drápek vydezinfikovat.

Péče o drápky koček
U koček je péče o drápky snazší, protože kočka o ně vlastně pečuje sama. Stačí jí k tomu vhodné škrabadlo, venkovní kočky využívají k broušení drápků kmeny stromů a jiné hrubé povrchy. Kočičí dráp tvoří vrstvy (můžeme přirovnat k cibuli), při obrušování se stará vrstva odloupne a odpadne. To zaručuje kočce, společně s možností drápy vysunout dle potřeby a chránit je zatažením, permanentní ostrost drápků. Ale i kočkám je někdy vhodné drápky zastřihnout. Pokud přerůstají a kočka se při chůzi po koberci zachytává, není to pro ni nic příjemného, i při seznamování s dětmi nebo novými zvířaty není od věci drápkům ostříhat ostré konečky. Nestříhejte drápky kočce, která chodí ven! Kočka s takto upravenými drápky, hůře vyšplhá do bezpečí, pokud se bude cítit ohrožena. Při napadení predátorem (např. pes) ji může absence ostrých konečků drápků stát i život.

Pokud se vám něco nelíbí na kvalitě drápků (např. se třepí, snadno lámou) můžete podávat jako doplněk stravy vitamín H (biotin), který je dobrý nejen pro kvalitu drápků, ale i na srst a kůži. Seženete jej v zooobchodech a u veterináře