Když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Týká se to leckteré oblasti života a kolikrát nejenom lidí.

Vždyť vezměte si třeba takovou opici. Jakým jen nám tato může být příkladem nebo naopak odstrašujícím příkladem!
A proto se nyní nad opicí zamysleme a vyvoďme si z této patřičné závěry. Závěry ze srovnání života opice s opicí a člověka s toutéž.

Má-li opici opice, je vlastně všechno v pořádku. Zatímco má-li v jednom kuse opici člověk, už to rozhodně v pořádku není.

Vidíme-li někde opici s opicí, poučíme se v oblasti zoologické nebo se aspoň upřímně pobavíme nad kousky těchto. Kdežto narazíme-li na člověka s opicí, obveselí nás tento leda podrážděním naší zlomyslnosti a pravá bžunda to vskutku nebude. Spíše než poznání v nás toto pak vzbudí soucit, ostudu, opovržení nebo přímo zhnusení. Protože dvě opice, opice s opicí, působí daleko sympatičtěji než člověk s opicí, a to aspoň na ty ostatní a střízlivé.
Chce-li našinec vidět opici s opicí, je ochoten klidně platit za toto nejednou i horentní vstupné do ZOO či hříšné peníze za zájezd do Afriky, chce-li vidět s opicí člověka, nezaplatí tomotu za jeho scény ani zlámanou grešli. Protože první za to stojí, druhé ne.
A zatímco u opice s opicí platí lidé jiní, zvaní návštěvníci či pozorovatelé, člověk s opicí musí platit sám. Minimálně penězi, nejednou však zaplatí i zdravím a životem, a v nejlepším pak jen dobrou pověstí.

Potkáte-li opici s opicí, jsou tyto zpravidla obrazem šikovnosti a zdatnosti, nejednou i vynalézavosti. Zatímco člověk s opicí nezvládá nejednou ani hrubou motoriku, tím méně pak tu jemnou, a jeho případné odhalení… škoda mluvit.

Opice s opicí má na rozdíl od člověka s toutéž výhodu i v tom, že na sebe neupoutává negativní pozornost, ať už ze strany veřejnosti, policie, soudů,…
A ani to není jediné negativum. Protože je-li opice s opicí, je vlastně se svou životní partnerkou, zatímco má-li opici člověk, svou drahou polovičku vidí nanejvýš zřídka v pauze mezi hospodou a hospodou. Což pak u opice s opicí vede ke sblížení, zatímco u člověka s opicí naopak k rozvodu.
A vlastně opice s opicí má to plus, že ví, co dělá, jak tomu naopak u člověka s opicí pravidlem není.
Prostě není opice jako opice.

A proto přenechejme raději opice samotné, jednu druhé. Protože ke člověku opice normálně nepatří. A má-li už mít někdo z lidí opici, ať je to nějaký krotitel v cirkuse. Který ví, co dělá.