Šneci v akváriu, typický problém každého druhého akvaristy, který po nákupu rostlin zjistí, že se mu tam rozmnožili nechtění návštěvníci. Postupně se šneci množí, až se přemnoží. Co s tím? A jsou šneci ve vašem akváriu opravdu jen na škodu?

Šnek v akváriu

Šneky si pravděpodobně zatáhnete do akvária z nakoupených či darovaných rostlin. Abyste se tomuto riziku vyhnuli, vykoupejte nové rostliny ve slabém roztoku hypermanganu s vodou, který vám může od šneků v akváriu pomoci, ale účinek popravdě není stoprocentní. Pravdou však je, že šnek v akváriu nikomu neubližuje a ničemu nevadí. Šnek vám dokonce pomáhá, jelikož při zhoršení vody v akváriu, tedy jejich hodnot, šnek cestuje nahoru k hladině, čímž vás na tuto skutečnost upozorní.

Šnek neubližuje, ale pomáhá

Navíc šneci rostliny v akváriu nepožírají. Jsou to mrchožrouti, které se živý hnilobou, která se tvoří na rostlinách a sbírají další „drobky“, které v akváriu najdou. Vzniká však také riziko přemnožení šneků. Pravdou ale je, že pokud by neměl šnek k dispozici tolik odpadu z akvária, pravděpodobně by se nemnožil takovou rychlostí. Tuto skutečnost můžete ovlivnit tím, že budete dodržovat pravidelnou údržbu akvária.

Jaké šneky můžete v akváriu mít/objevit?

Nejčastějším návštěvníkem akvárií je piskořka věžovitá. Malý nenápadný šneček, který svůj čas tráví zahrabaný na dně akvária a živí se zbytky, které mu na dno spadnou. Pro vaše akvárium je velmi přínosným, jelikož kypří kamínky a zabraňuje uhnívání kořenů rostlin. Tento drobek může dorůst až 6 cm a ze spádu v akváriu vám časem vytvoří rovinu.

V akváriu můžete objevit také levatku ostrou. Malinký šneček, který se rychle pohybuje se živý řasou a hnijícími zbytky. Dorůstá jen do 3 cm a leze po skle, kořenech a celém akváriu.

Dalším akvarijním zavlečencem může také být okrůžák ploský či či kanadský. Akvaristé je však často chovají i záměrně a mívá ulitu modrou, žlutou i červenou. Živí se řasou a dorůstá až 4 cm.