Klokan rudokrký je savec a vačnatec žijící na jihovýchodním pobřeží Austrálie a v Tasmánii. Dorůstá až více než devadesáti centimetrů se skoro stejně dlouhým ocasem a až sedmadvaceti kilogramů.

Co se těla týká, má krátké přední a silné dlouhé zadní končetiny, dlouhé nárty a velmi dlouhý čtvrtý prst s drápem, při rychlém pohybu skáče po zadních končetinách až deset metrů daleko a tři vysoko a ocas používá k udržení rovnováhy. Kvůli stavbě nohou není zpravidla schopen normální chůze, neboť těmito nedokáže nezávisle pohybovat. Tělo je pokryto hustou srstí rudou na krku a plecích, jež skvěle chrání i před mrazem.

V trávicí soustavě dominuje velký vakovitý žaludek, jenž pojme hodně rostlinné stravy, jež je tu trávena za pomoci velkého množství mikroorganismů. Živí se hlavně šťavnatými výhonky trav, bylinami a listy.

Nejčastěji žije v otevřené krajině nebo buši, kde se přes den ukrývá a nejčinorodější je za soumraku a v noci, kdy chodí na pastvu. Tvoří rodinné či alespoň příbuzenské skupiny bez vůdce. Klokan, který spatří případné nebezpečí, pak varuje ostatní dupáním či tlučením ocasem o zem a celá skupina poté prchá.
Březost trvá asi měsíc a poté se rodí maličké, málo vyvinuté mládě, slepé, holé a vážící méně než jeden gram. Přičemž samice může mít až tři mláďata najednou, z nichž to nejstarší vak již opustilo a vrací se do něj jen v nebezpečí, druhé mládě je přisáté na bradavce a třetí je ve stádiu oplodněného vajíčka v děloze a vývoj je pozastaven, než předchozí mládě přestane být kojeno. Mládě po narození šplhá po matčině srsti do vaku, kde se hned přisaje ke struku a zůstává tu půl roku. Pak počíná žrát trávu a listy jako matka a ve čtrnáctém až devatenáctém měsíci pohlavně dospívá. Dožívá se až patnácti let.

Sdílejte
Předchozí článekVelbloud dvouhrbý
Další článekKudu velký