Kagu chocholatý je novokaledonský pták z čeledi kaguovitých. Žije pouze na ostrově Grande Terre, kde žije v různých lesích, od deštných pralesů až po sušší nížinné lesy, a také ve vlhčích křovinatých oblastech. Vyskytuje se pouze v místech s dostatkem potravy a jeho populace činí něco přes osm set kusů.

Jedná se o nelétavého ptáka vážícího nanejvýš něco přes kilogram a měřícího až šedesát centimetrů, s více než sedmdesáticentimetrovým rozpětím křídel, který vzhledem připomíná volavku.

Tělo je pokryto nahoře šedomodrým a dole bílým peřím, na křídlech jsou tmavé proužky. Má silný načervenalý zobák s nozdrami pokrytými kožními laloky, jež chrání před nečistotami při hledání potravy v listí nebo zemi, u kořene zobáku jsou hmatové vousky. Oči jsou velké a tmavočervené, vidí i v šeru porostu, na temeni hlavy je několik prodloužených per směřujících dozadu, nohy jsou načervenalé. Pohlaví se od sebe neodlišují vzhledem, ale pouze vydávanými zvuky.
Křídla se slabými svaly slouží pouze k udržování rovnováhy nebo k odlákání pozornosti nepřátel od mláďat. Hlavními nepřáteli těchto jsou pak psi, kočky, prasata a možná i krysy, jež na ostrov přivezli lidé.

Kagu je masožravec, živící se larvami, pavouky, žížalami, brouky, plži, červy, ještěrkami a různým hmyzem, jež loví v zetlelém listí, trouchnivějícím dřevě, v zemi či na jejím povrchu. Někdy stojíce na jedné noze naslouchá, kde se blíží kořist, z níž odděluje nechutné části.

Ptáci žijí samostatně a teritoriální páry tvoří pouze v období množení a péče o mláďata. V době párového soužití obsazují deseti- až třicetihektarová teritoria. Po námluvách si stavějí páry hnízda na zemi pod kořeny a kameny nebo v husté vegetaci, samice snáší jen jedno vejce podobné slepičímu, o něž se starají oba rodiče. Mládě je po vylíhnutí po až čtyřiceti dnech inkubace světle hnědé a tudíž dobře maskované a rodiče ho někdy i s pomocí starších mláďat krmí první dva týdny a dokrmují další asi čtyři měsíce. Mládě pak až několik let zůstává v teritoriu rodičů. Pohlavně dospívá ve dvou až třech letech a v přírodě žije asi dvacet let.
Jedná se o ohrožený živočišný druh.

Sdílejte
Předchozí článekKřepel virginský
Další článekFregatka