I když by vás to možná ani nenapadlo, i kočky podléhají stresu. Navíc zvířata stres snáší a zvládají hůře než my lidé, jelikož nám kočka nemůže říci, co ji trápí, abychom ji pomohli. Kočky mohou procházet krátkodobým stresem, který prožijí při návštěvě svého veterináře či dlouhodobým, který může být vyvolán změnou bydliště, příchodem nového člena rodiny, ať už je to další kočičí mazel, pes či dítě. Některé kočky může stresovat i změna rozestavění nábytku v bytě či přílišný ruch a hluk ve vašem domově.
Jak poznáte, že je kočka ve stresu?
Kočka je jedno z nejvyrovnanějších a nejpohodovějších zvířat, ale i ona se může čas od času cítit vystresovaná. Jak to poznáte? Podobně jako u člověka se stres projevuje také u koček. Kočka je podrážděná, její chování se mění, může být také agresivní, je náladová, stále doma chodí a příliš nejí, vyhledává si také výše položená místa v bytě a často vykonává potřebu mimo toaletu. I tímto způsobem se vám kočka snaží říci, že je ve stresu.
Stres a další onemocnění
Všímejte si změn v chování vaší kočky, jelikož dlouhodobý stres může být příčinou mnoha onemocnění. Narušitel v domově kočky, ať už je to nový rodinný přírůstek v podobě dítěte či dalšího domácího mazlíčka, je pro kočku velkou změnou a ona se může cítiti odstrčená, odmítat potravu a postupně podléhat vyčerpání.
Příčiny stresu
Důležité je hledat příčinu stresu a snažit se ji odstranit. Pomoci vám mohou i různá antidepresiva, která kočce po určitou dobu, například stěhování, pomohou. Opravdu kočku netrestejte, ale snažte se najít důvod změny jejího chování. Za změnou kočičího chování mohou být schované i zdravotní problémy, o kterých vám kočka sama bohužel nemůže nic říci a dává to najevo tímto způsobem. Nepodceňujte kočičí ukazatele a v případě potřeby se obraťte na svého veterináře.