Aby byl váš kůň neustále v pohodlí, musíte mu pořídit i dostatečně kvalitní stájovou deku. V tomto článku vám poradíme, jak vybrat tu nejlepší.

Stájové deky pro koně můžete pořídit v různých provedeních. Nepořídíte je ale v nepromokavém provedení. Proč tomu tak je a jaké deky jsou tedy dostupné? O tom vám povíme víc v následujících řádcích.

Výbava na léto

Nepromokavé deky pro koje do stáje rozhodně nepořídíte. Důvod je přitom velice prostý. Stáj by měla být suchá, takže není potřeba pořizovat nepromokavou deku. I přesto ale na trhu naleznete hned několik druhů těchto dek. Mezi nejrozšířenější patře lehké a zimní deky.

Jak už samotný název napovídá, lehké deky jsou určeny především do teplých letních měsíců. Často jsou navíc označovány jako deky odpocovací. Tím pádem by měly splňovat určitě požadavky na prodyšnost. Lehká stájová deka je často vyrobena z bavlny nebo směsového materiálu. Většinou kombinace bavlny a polyesteru. Ta poskytuje koni dostatečné pohodlí, teplotu i prodyšnost.

Výbava na zimu

Váš kůň může být v maximálním pohodlí i v zimních měsících. Stačí pořídit kvalitní zimní deku pro koně, nejlépe zateplenou termodeku. Termodeky nejsou (stejně jako lehké deky) nepromokavé, takže jsou vhodné pro použití pouze v zastřešených prostorech. Jejich povrch je ovšem vyroben z pevné tkaniny. Ve většině případů výrobci sahají po polypropylenu, protože poskytuje dostatečné izolační i tepelné vlastnosti.

Výběr zateplené deky přizpůsobte srsti vašeho koně. Pokud má kůň zimní srst, sáhněte po nižší gramáži do 100 g na metr čtvereční. U stříhaných koňů už raději gramáž zvedněte na 200 g na metr čtvereční. U choulostivých zvířat se pak nebojte sáhnout i po velmi vysoké gramáži 300 g na metr čtverečních. Pokud si ale nevíte rady, není od věci nakoupit více dek různých gramáží. Ty poté můžete v zimních měsících libovolně střídat podle potřeby vašeho koně.