Máte doma psa a jste přesvědčení o tom, že to není jen tak obyčejný pes, ale člen rodiny, a proto mu z lásky udělujete stejná privilegia, jako lidským příslušníkům? Pak děláte velkou chybu.

Domácí mazlíček je domácí mazlíček a ano, můžeme jej považovat za člena rodiny, ale se zcela odlišnými požadavky na život, poslušnost i stravu. Svou neskonalou láskou totiž mnoho páníčků svým čtyřnohým miláčkům ubližuje.

To, jak krmíme svého psa je důležité nejen z hlediska jeho výživy, ale i výchovy. Až velmi často se při krmení dopouštíme chyb, které mohou vést nejen k problémům se zažíváním, ale i nevhodnému chování. Vyjmenujeme si nejčastější prohřešky, které pejskaři dělají.

Pochtívání jídla

Sedíte u stolu a snídáte. Váš pes na vás smutně kulí oči a vám to nedá, abyste mu z vašeho talíře nedali alespoň malý ždibek. Z jednoho ždibku jsou dva, pak tři a … Tímto psa rozmazlujete a ukazujete mu, že máte stejné postavení, jako má on. Ztrácíte u něj respekt. Když na něj křiknete, jakmile už toho máte plné zuby, sice vás poslechne, ale ze strachu – nikoliv z přirozeného respektu vůči vám. Navíc bude zmatený.

Dali jste mu 3x ze svého talíře a teď hulákáte – jste prostě komediant, který si neumí stát za svým. Nic víc, nic míň. Takto budete vypadat v očích psa. On vás nepřestane mít rád a vrtět ocáskem, ale o respektu vůči vám si můžete nechat jen zdát. Pokud je vám psa opravdu líto, mějte po ruce pamlsky pro psy, ale nedávejte mu je u vašeho stolu.

Nepravidelné krmení

Pes by měl své krmivo dostávat pravidelně ve stejnou dobu a ve stejném množství. Nemusíte mu to odvažovat ani počítat do granulky. Jestliže obsah misky pes nesní, misku odeberte a zpět ji dejte až opět v době krmení. Dospělý pes by měl jíst 1x denně anebo jednu dávku rozdělit na 2x – to už záleží na pejskovi i na vašem čase.

Zbytky jídel

Důslednost ve stravování psa se určitě vyplatí, protože pes se bude na krmivo těšit a ihned ho sní. Naprosto nevhodné by bylo dávat psovi vaše nedojedky, které zůstaly z oběda na talíři. Pamatujte si, že je to pes – ne popelnice ani prasátko.

Možnost výběru

Koupili jste opravdu vybrané kvalitní krmivo pro psy, ale váš miláček nad miskou ohrnuje nos? Možná je zvyklý, že mu servírujete masíčko z polévky, paštičky a jiné dobrůtky. Pokud granule nesní, misku odeberte a dejte mu jí opět u dalšího krmení. Ať vás ani nenapadne dávat mu masíčko z polévky! Domácí strava je domácí strava, ale platí to pro lidi. Kvalitní granule obsahují přesně to, co váš pes potřebuje a z masíčka to prostě nedostane. Maximálně si pochutná. Granule jsou navíc prospěšné i pro jeho chrup.