Hyena skvrnitá je savec a šelma žijící v Africe jižně od Sahary, v savaně, polopoušti i vysokých hornatých oblastech. Má světle hnědou až pískově zabarvenou hrubou srst s nepravidelně rozmístěnými tmavohnědými skvrnami po celém těle, jež jsou nejtmavší u mladých kusů a v průběhu života se postupně ztrácejí, hlava a končetiny jsou tmavší.

Až pětaosmdesátikilové a více než půldruhého metru dlouhé tělo je silné a zavalité, se silným krkem a předníma nohama delšíma než zadníma, jež jsou zakončeny čtyřmi prsty. Hlava hyeny je velká, s širokým čenichem a silnými mohutnými čelistmi se silnými zuby, jež mohou drtit i kosti, na hlavě jsou velké a kulaté uši. Má výborný čich a sluch.

Živí se drobnými plazy a savci, antilopami, pakoni, zebrami i mláďaty ostatních dravců, uloví i mladého nosorožce nebo slona. Kořist napadá většinou zezadu a zatímco smečka polapenou kořist drží, jedna z hyen vytrhává zaživa její vnitřnosti. Živí se ale i mršinami, v nouzi i kopyty, rohy nebo zemí nasáklou krví, díky silným zubům a žaludečním šťávám tráví bez problémů i kosti. Zkonzumuje naráz i více než čtrnáct kilogramů masa.

Žije a loví hlavně v noci, vyžadují-li to však podmínky, pak i ve dne, běhá až padesátikilometrovou rychlostí a za jedinou noc naběhá i osmdesát kilometrů.
Hyeny žijí v až osmdesátičlenných smečkách, v nichž vládnou samice, samci jsou v hierarchii až úplně dole. Mládě vůdčí samice má ve smečce privilegia ve srovnání s jinými mláďaty. Mladí samci v období dospíváni smečku opouštějí, samice v této obvykle zůstávají.

Mláďata, jež váží po narození jeden až půldruhého kilogramu, jsou rozena v doupatech, jež hyeny zaberou po jiných zvířatech a upraví si je k obrazu svému. Sourozenci stejného pohlaví pak hned po narození bojují o lepší postavení ve smečce a často toto končí smrtí jednoho z nich. Matka krmí mateřským mlékem pouze svoje vlastní mláďata, maso počínají tato konzumovat až jako čtyř- či pětiměsíční, odstavena jsou ve věku čtrnácti až osmnácti měsíců.

V zajetí se dožívá až jednačtyřiceti let.

Sdílejte
Předchozí článekLevhart skvrnitý
Další článekTetřev hlušec