Zatímco americký kokršpaněl je pes poměrně známý, bílý švýcarský ovčák byl oficiálně uznám až v roce 2002. Jde o psy hravé, s nádhernou srstí a příjemnou povahou.

Bílý švýcarský ovčák –  dříve Americko-kanadský bílý ovčák

Tento pes pochází z Ameriky, Kanady a Evropy. Je to pes hlavně do rodiny. Psi měří v kohoutku 60 až 65 cm, feny 55 až 60 cm. Toto plemeno může mít krátkou tvrdou, dlouhou tvrdou nebo dlouhou srst. Dlouhosrstá varianta nemá podsadu, což je docela neobvyklé. Barva psa je vždycky bílá.

V období línání musíte tohoto psa denně kartáčovat a česat. Pravidelně byste měli kontrolovat čistotu zvukovodu a také byste měli udržovat krátké drápy.

Je přátelský, inteligentní, pracovitý, pozorný, ostražitý a věrný. Bílý švýcarský ovčák je hrozně rád v blízkosti svého pána. Výchova není nijak obtížná, protože tito psi rádi pracují pro svého pána a poměrně rychle se učí. Je velmi důležité, aby se tento pes jako mladý, seznámil s ostatními zvířaty, jako například s kočkami, aby jim v pozdějším věku neubližoval.

Tohle plemeno vychází obvykle dobře s dětmi. Má celkem průměrnou potřebu pohybu. To ovšem neznamená, že mu stačí tři krátké procházky denně. To by se nudil. Tento pejsek je vhodný pro různé psí sporty, například poslušnost, fly-ball nebo obratnost.V případě zbarvení srsti nejde a barevnou mutaci, jak si mnozí myslí, ale o původní barvu plemene. U ovčáckých psů bylo důležité, aby je majitelé byli za šera schopní odlišit od vlků. V pozdějších letech ale byli tito psi označováni za albíny (což není pravda) a bylo jim přičítáno zkažení rodokmenu ovčáckých psů. Nesměli se objevovat na výstavách po celém světě a jejich chov skoro zanikl. V současné době jsou oficiálně uznáni pouze v Evropě.

Sdílejte
Předchozí článekBajka o rozích
Další článekKos černý