Zánětlivé onemocnění žaludku, to je gastritida, která může znepříjemnit život mnoha psům. Zareagujte na příznaky gastritidy co nejdříve a svěřte svého psa do péče veterináře, můžete tím předejít mnoha dalším nepříjemnostem, které se mohou vyvinout z akutní gastritidy.
Jaké typy gastritidy známe?
Vašeho psa může trápit gastritida akutní či chronická. Akutní gastritida se projevuje pravidelným zvracením po dobu přibližně jednoho týdne a její příčiny jsou odlišné od chronické gastritidy, která se projevuje zvracením po dobu 1-2 týdnů. V tomto případě je pes naprosto vyčerpaný a ohrožený na životě.
Jaké jsou příčiny vzniku gastritidy?
Příčin akutní gastritidy může být poměrně mnoho, vedle dlouhodobě špatných stravovacích návyků a přejídání to mohou být také jednorázové nehody, jako je požití zkaženého jídla, cizího tělesa, toxických látek či léčiv. Důvodem může být také neznámá alergie nebo infekční vlivy. Chronickou artritidu si pes může postupně vybudovat z výše zmíněných příčin, pokud budou často opakovány. Důvodem může být i zánětlivé onemocnění střev, v horším případě rakovina žaludku.
Hlavní příznaky
Mezi nejtypičtější příznak, kterého si ihned všimnete, patří časté zvracení, které se stále opakuje. Nejde o jednorázový problém. Přicházet může i zvracení potravy, která obsahuje krev. Zánět žaludku doprovází nechutenství, průjem, postupná slabost a úbytek hmotnosti. Velmi špatným příznakem je černá stolice, která již obsahuje natrávenou krev.
Léčba a vyšetření
V případě, že váš pes stále zvrací, neváhejte navštívit veterináře, který může provést ultrazvuk a rentgen břicha, endoskopii či odebrat krev, udělat rozbor moči a stolice. Záleží na uvážení veterináře a tom, v jakém je pes stavu. Léčba začíná postupným podáváním vody, dietou, léky snižujícími frekvenci zvracení, tvorbu kyselin v žaludku a těmi, které uklidňují a chrání zažívací trakt. V případě podezření na gastritidu u vašeho psa co nejdříve vyhledejte veterináře.