V prodejnách se regály zaplňují oblečky, krmítky a dalším sezónním zbožím a hlavně majitelé psů stojí před rozhodnutím, jaký obleček na psa pořídit, aby byl slušivý, ale hlavně funkční. Doporučuji jednoznačně vzít na zkoušení psa s sebou.
Ono sice je možné si ho přeměřit, ale střihy oblečků bývají různé a tak se často stane, že i když jeden obleček číslo 30 pejskovi sedí, v druhém o stejné velikosti, odmítá pes chodit, protože ho někde škrtí nebo táhne a pes se pak v takovémto oblečku pohybuje jako prkenná mechanická hračka. Všeobecně nejlépe sedí pejskům svetry, jsou dostatečně pružné a mají i velkou vůli, takže se v něm pes necítí moc omezen. Nevýhodou svetříků je to, že jsou jen do „suché“ zimy. Takže ideální ve dnech kdy mrzne a nepadá mokrý sníh. Ve dnech kdy je venku sněhová břečka, nebo dokonce mrholí, ztrácí svetřík na své funkčnosti, protože místo aby psa zahřál, drží vlhkost a psa spíš ještě víc ochlazuje. V takovém počasí lepší žádný obleček než mokrý svetr.
Do zimních plískanic můžeme pejska obléct buď do pláštěnky a nebo vybrat nějaký nepromokavý zateplený obleček. Ono také záleží na tom jak procházku strávíme. Pokud víme, že se budeme s pejskem zdržovat po nákupech, kde na nás bude čekat před obchodem bez pohybu, určitě volíme zateplenou variantu. Pokud ale pejsek aktivně běhá a hraje si s dalšími psi, většinou postačí pláštěnka a dost často se obejdeme i bez oblečku.
Pokud nepatříte k těm, pro které je pejsek náhražkou dítěte a nemáte tendenci ho třikrát denně převlékat od námořnických oblečků a růžovoučkých sukýnek, zřejmě se ptáte zda je obleček vůbec nutný. Mnohokrát je to totiž skutečně jen módní doplněk a pes by se bez něj dobře obešel.
Kdy tedy obléct svého psa?
Vždy pokud je příliš mladý – tedy malé štěňátko které jste si před pár dny přivezli domů.
Vždy pokud pes nemá srst – ať už proto že je to naháč, nebo byl nějaký důvod jej na zimu radikálně ostříhat.
Vždy pokud je příliš malý – nízký vzrůst je pro psa nevýhodou, od země jde chlad největší a pejsek musí vydat hodně energie aby se zahřál.
Vždy pokud je nemocný – organismus psa je zpravidla dost vyčerpaný chorobou a následnou rekonvalescencí, nač jej vyčerpávat ještě tím, že musí vyrábět víc tepla, když se zvíře necítí nejlíp.
Vždy pokud už je starý – ze stejných důvodů jako u zvířat nemocných.
A ve všech těchto případech oblékáme pokaždé když teplota klesne pod bod mrazu. Samozřejmě stále se bavíme o psech, kteří žijí s námi uvnitř domu a tedy stejně jako my, jsou nuceni přecházet ze zimy do tepla a naopak.
Nezapomínejme ale i na pejsky co celoročně žijí venku, tam je základem dobře zateplená bouda – ideálně s předsíňkou, která zamezí tomu aby na psa táhlo. Dobré je vchod zakrýt třeba kusem koberce. Ideální vystýlkou je sláma, která vlhkost stahuje dolů, takže pes neleží v mokru. Ale někteří majitelé si chválí i látkové pelíšky, a říkám proč ne, pokud s nimi nemá zvíře problém. Pokud vlastníte krátkosrsté plemeno bez podsady, ve skutečně velkých mrazech, kdy teplota klesne pod -25, je lepší psa přestěhovat někam kde je přece jen tepleji – veranda, garáž, dílna… ne do bytu, to byste mu prokázali medvědí službu a veškerá přirozená otužilost by byla brzy ta tam. Určitě také nezapomeňte psovi při větších mrazech kontrolovat špičky uší, prsty na tlapkách a špičku ocasu, zda tam nevznikají omrzliny.
Nezapomeňme ani na další potíž, kterou nám přináší zima a tou je solení chodníků a silnic. Po každé procházce pejskovi tlapky opláchněte vodou a je dobré je ošetřit balzámem na tlapky, nebo alespoň nějakým mastnějším krémem. V případě, že má pes na tlapce nějaké poranění, určitě využijte široké nabídky obchodů a zakupte ochranné botičky. Ty můžete ostatně využít i tehdy, pokud se budete muset z nějakého důvodu se psem zdržovat na nějakém hodně prosoleném prostranství.
Snad ta letošní zima nebude patřit k těm nejkrutějším a zvládneme ji dobře všichni, my lidé i naši čtyřnozí přátele.