S falešnou březostí se potýkají nekastrované feny po hárání. Dostavit se může i několik týdnů po tomto období a fenky se v tomto období chovají tak, jako kdyby byly březí, přestože nejsou. Jak jim toto období můžete usnadnit?

Symptomy

Tzv. falešná březost se projevuje mateřským chováním u fenek, které však příchod malých štěňátek neočekávají. Mléčné žlázy natékají a dochází i k vylučování tekutiny podobné mateřskému mléku, navíc se mění chování fenek. Ty často kňučí, vyžadují lidskou blízkost a jsou smutné. K projevům těchto symptomů dochází většinou do dvou měsíců po hárání fenky. Častěji a silněji se falešná březost projevuje u fenek, které mají silnou vazbu na páníčka.

Odlišnosti

U každé fenky jsou symptomy trochu odlišné a v jiné míře. U některé fenky se objeví jen fyzické příznaky, u jiné hlubší projevy v chování a u některých se změna chování nedostaví. Některé fenky mají větší chuť k jídlu, připravují si pelech pro mláďata, jsou přítulnější či naopak nevrlé. Často také snášejí také hračky do pelíšku.

Pomoc

Není příliš zdravé, když se fence falešná březost fence vrací. Dobré je se poradit s veterinářem, zvláště pokud jsou příznaky velmi silné a trvají dlouho. Pomoci však můžete fence i některými drobnými úpravami, například jídelníčku, tedy snížit dávky krmiva. Ideální jsou také delší procházky a strava obsahující méně bílkovin. Vhodné také je, pokud fenka méně pije.

Omezit můžete také počet hraček, které by fence připomínaly „štěňátka“. Pokud se objevuje laktace, nijak fence mléko „neodstříkávejte“ a je lepší, aby si neolizovala struky. Laktace se v tomto případě jen podpoří. Pokud jsou struky příliš červené, tvrdé a nateklé, je vhodné poradit se s veterinářem. Pomoci mohou některé přírodní přípravky či kastrace fenky. Ta může fence usnadnit mnoho starostí, pokud tedy již neplánujete štěňátka. Je také prevencí vzniku rakoviny, která fenky často v takovém případě postihuje.

Zdroj