Rádi byste si do své rodiny pořídili malého pejska, které bude aktivní, ale bude se také rádo válet na gauči? Zvolit můžete nejmenší psí plemeno na světě, tedy čivavu, které může být dlouhosrstou i krátkosrstou.

Zajímavá historie

Jméno tohoto plemene je opravdu zvláštní. Je totiž odvozeno od největší mexické provincie Chihuahua. Toto plemeno totiž pochází z oblastí střední Ameriky. Zajímavé je, že žili volně v norách, a to přibližně už v době civilizace Toltéků. Byli zde chytáni a domestikováni. I jihoameričtí indiáni se o čivavách zmiňují. Jednalo se o ochránce zemřelých náčelníků, kteří je opatrovali na cestě do světa duchů. Čivavy se tak zobrazovali nejrůznějších soškách apod.

Čivava

Čivava je tedy velmi drobným psíkem, který se dožívá 12 až 20 let v závislosti na životním stylu a genetickým predispozicích. Jako standard bylo toto plemeno uznáno Mezinárodní kynologickou organizací v roce 1942. První čivava byla do Čech dovezena v roce 1971. Obliba tohoto plemene se začala od těchto let velmi rozvíjet a i u nás se dnes můžete setkat s čivavami naprosto běžně.

Vzhled

Čivava má typicky zakulacenou hlavu jablíčkového tvaru, jejíž čumák je krátký a rovný. Oči jsou kulaté, velmi výrazné a uši mohou být malé, velké, ale také vztyčené. Ocásek má čivava zpravidla ohnutý či zatočený. Skvělé je, že se toto plemeno vyskytuje ve dvou varietách a v mnoha různých barvách. Krátkosrsté čivavy mají lesklou, měkkou srst, která je mírně delší na krku než na ocase. Dlouhosrsté čivavy se mohou chlubit jemnou srstí, která může být rovná i lehce zvlněná.

Povaha

Co se týká sebevědomí, jsou čivavy poměrně sebevědomé a odvážné. Příliš nedůvěřují cizím lidem a nedobře vedená čivava se může stát agresivní. Nutné je proto dbát na dostatečnou socializaci již od štěněte. Čivavy mají rády procházky a teplo. Hodí se do bytu a velmi rychle se fixují na svého majitele.