Existuje opravdu celkem mnoho chorob, které mohou být přenositelné ze psa na člověka. Tušíte, které to jsou? A jsou opravdu nebezpečné? To vše se dozvíte v dnešním článku. 

Možná rizika

Říkáte si, že nemocí, které jsou přenosné z psů na člověka není příliš? Pravdou však je, že jich je celkem 150, ale v našich končinách se jedná o menší počet. Mezi nejčastější onemocnění patří vzteklina, leptospiróza a toxokaróza. Naštěstí se dá dnes těmto onemocněním předcházet pravidelným očkováním, kontrolami u veterináře a odčervováním. Co když však potkáte pejska, o kterého není takto postaráno? Zdravotní rizika se týkají především malých dětí a osob, které mají oslabený imunitní systém.

Toxokaróza

Nejedná se o tak závažné onemocnění, jako je například vzteklina. Toxokaróza je parazitárním onemocněním, které lze najít ve výkalech štěněte, ale například i na neumyté zelenině, nebo třeba na neudržovaném pískovišti. Toxokaróza však není ničím vážným a toto onemocnění je v podstatě neškodné.

Leptospiróza

Leptospiróza je již onemocněním bakteriálním, které lidské zdraví ohrožuje. Přenos ze psa na člověka je však ojedinělý. Projevuje se bolestivostí, která připomíná zánět jater. Pes ji získá poměrně snadno, stačí, aby se napil ze špinavé vody z kaluže či jiné podivné tůňky. Její projevy u psa jsou odlišné než u člověka. Postihuje především ledviny či cévy.

Vzteklina

Nejzávažnější onemocnění, které nelze dostupnými prostředky léčit, stává se tedy smrtelnou. Očkování proti vzteklině je však u psů povinné, a tak se ji prakticky podařilo vymýtit. Vzteklinou také může trpět prakticky jakýkoliv savec. Vzteklina se pouští především do nervové soustavy. Přenosná je slinami. Rizikovým přenašečem vztekliny je dnes například liška. Museli byste být tedy pokousání od lišky, což není prakticky příliš možné.