Pořízení nového psa, tedy štěňátka, by mělo být založeno na promyšleném rozhodnutí, ne na spontánní akci. Co vše byste si před pořízením nového člena rodiny měli promyslet?

Mám na psa dostatek času?

Velmi důležitým kritériem při pořizování štěněte je především čas. Budete mít na psa, jeho venčení a věnování se mu dostatek času? Popřemýšlejte v tomto případě, jaké plemeno by se do vašeho životního stylu a časových možností hodilo a zda vůbec má cenu si psa pořizovat. Pes, který je často sám trpí, myslete na tuto skutečnost.

Zvládnu to finančně?

Dalším kritériem jsou jistě finance. Jste schopní dopřát psovi veterinární péči, očkování, pravidelnou stravu a zázemí? Pokud ano, můžete nad pořízením pejska začít uvažovat.

Můžu mu dát dostatek prostoru?

Pro psa je velmi důležitý také prostor. Vhodné plemeno vybírejte i podle toho, jak velký životní prostor mu můžete dopřát. Do malého panelákové bytu si zřejmě vlkodava nepořídíte, ale malá čivava by se v něm mohla mít dobře.

Jaké plemeno?

Největší chybou, kterou majitelé psů často dělají, je to, že si vybírají psa podle toho, jak dané plemeno vypadá. Nezapomínejte na to, že plemena se od sebe odlišují nejen vzhledem, ale také charakterovými rysy, které jsou v jeho plemenu zakódována mnohdy po staletí. Například zlatý retrívr má odlišný charakter než třeba čivava, Jack Russel teriér či bígl. Vybírejte si proto plemeno, které se do vaší rodiny bude hodit také charakterem a aktivností.

Souhlasí celá rodina?

Klíčové také je, aby s pořízením psa souhlasila celá rodina a přijala ho. Pokud máte v rodině alergika či někoho, kdo psy vyloženě nesnáší, měli byste pořízení štěňátka náležitě promyslet a probrat.