Venkovské i městské zahrady jsou plné nejen zeleně, ale i živočichů. Mezi těmi jsou nejčastěji zastoupeny různé druhy ptáků, setkat se ale můžete i s ještěrkami, ježky anebo ve vlhčích zahradách žábami. Jaké živočišné druhy nejčastěji obývají vaši zahradu a jaké jim připravit podmínky, chcete-li je tam udržet?

Se kterými druhy ptáků se potkáte na zahradě?

Asi nejčastěji potkáte v zeleni se ukrývajícího Vrabce domácího. Ten se zdržuje nejčastěji v hustém křoví a je známý svým typickým „čimčarará“. Hnízdí v koloniích, proto jej často potkáte ve velkém množství i na krmítku. Jestliže máte doma slepice a dáváte jim krmení ven, můžete si být jisti, že jej vrabci časem najdou a trochu se přiživí. Chcete-li jim v jejich choutkách zabránit, nezbude vám než použít plašič ptáků. Velmi často se na našich zahradách vyskytují také sýkory. Nejčastějšími druhy jsou Sýkora koňadra a drobnější Sýkora modřinka. Ty ocení v zahradě dutiny, do kterých se mohou schovat před predátory a bezpečně zahnízdit. Velmi často potkáte nejen na krmítku různé druhy pěnkav. Ty svá hnízda vystlávají chlupy, mechem, lišejníky a peřím a vedle vrabců se v našich zahradách vyskytují nejčastěji.

A co ostatní živočichové?

Roste-li vám na zahradě lískový keř, můžete si být jisti, že jej dříve nebo později objeví veverky. Ty se budou o oříšky prát se strakami. Odněkud zpovzdálí budou celý výjev pozorovat užovky zalezlé do vyhřáté zídky anebo kompostu.  S ohledem na zvířata ve vaší zahradě to příliš nepřehánějte při používání sekačky. V noci se zase ze svých úkrytů budou ozývat ježci, kteří se celý den schovávali ve svých úkrytech v kůlnách či hromadách listí a větví. Na zahradách s vlhkou půdou a třeba i menším jezírkem můžete narazit na žáby, čolky a nad nimi se vznášejícími vážkami. Zahrada zkrátka žije v jakékoliv roční době.

Chcete být na zahradě sami?

Ne každý je ale z množství života ve své zahradě nadšen. Někdo by v ní raději strávil pár chvil o samotě. Pro takové jsou tu plašiče ptáků, které soukromí spolehlivě zajistí. Realisticky vypadající maketa dravce vás zbaví drobného ptactva, ale i jiných živočichů, které daný predátor považuje za svoji kořist. A chcete-li přece jen mít na zahradě zvířecí společnost, můžete si přizvat ke svému rozjímání třeba papouška. Bez klece na ptáky jej ale na zahradu raději neberte. Mohl by zatoužit po svobodě a uletět vám.