Jo, vy máte akvárko? Ale to do toho musíte vrážet strašný prachy, ne?“ vybafla na mě tuhle pracovnice Českých drah, když jsem si u přepážky vyzvedávala doručené přepravky s novými rybičkami. Začala jsem se hájit, že vločky a tablety opravdu tak moc nestojí, ale paní pokračovala: „No né, já myslím ty rybičky. Taky jsme měli akvárko a nám to všechno pořád chcípalo. Koupili jsme nový rybičky a většina nám jich do tejdne pošla…“
Určitě se na mě nebudete zlobit, že to tady píšu přesně tak, jak jsem to slyšela. Bohužel, k dalšímu pokračování jsem se už nedostala, protože paní musela odbavit dalšího cestujícího. Ale problém „chcípajících rybiček“ mi nešel z hlavy… jak je to dlouho, co mi umřela poslední rybička? No před měsícem to byly dvě neonky, ale to už byly dámy opravdu dalece přesluhující. A že by mi umřela čerstvě koupená rybička? Tak to už se mi tedy nestalo pěkně dlouho. Na nákup a transport rybiček mám totiž několik svých osvědčených tipů, o které se s vámi ráda podělím.
Šťastná rybička – zdravá rybička
Před každým nákupem rybiček ve zverimexu si dávám načas. Nikam nespěchám, uvnitř se pěkně rozhlédnu po akváriích. Jak vypadá voda uvnitř? Je čistá, nezkalená? Není příliš zelená řasami? Když je vše v pořádku, pokračuji dál; nejsou v nějakých akváriích mrtvé ryby? Pokud si i na tuto otázku můžu odpovědět NE, pustím se do zkoumání trochu podrobněji.
Vyberu si rybičky, které by se mi potencionálně líbily. Rybky si pěkně jednu po druhé prohlédnu. Pohybují se čile po akváriu? Nezdržuje se některá bokem, popř. neplave některá z nich trhaně nebo s obtížemi?
Varovné příznaky
Břicho se zježenými šupinami – pokud je rybička baculatější než ostatní a pokud je to ještě navíc živorodka, nemusím si dělat starosti – nejspíš jde o nastávající maminku. Ale pokud má ryba břicho nafouknuté až má naježené šupiny, jde o příznaky smrtelné a prakticky neléčitelné choroby!
Bílé flíčky po těle – u některých druhý ryb (ancistrusi apod.) jde o přirozený jev. Ojedinělé bílé tečky u mečovek, danií a dalších ryb ale obvykle znamenají nepříjemné plísňové onemocnění. Mírně napadené ryby lze sice poměrně dobře vyléčit, ale kdo by si chtěl tuto nemoc zavléct do akvária, že?
Skelné oči, zamžené oči, vypoulené oči – to všechno jsou příznaky nemocných ryb. Výjimku tvoří jen některé druhy závojnatek, které mají oči silně vypoulené přirozeně.
Roztřepené nebo okousané ploutve – může jít o příznak nepříjemného onemocnění zvaného bakteriální rozpad ploutví. I kdyby vás prodavače přesvědčoval, že tu chudinku jen okousaly ostatní ryby, nevěřte mu.
Zplihlé ploutve, ryba se pohybuje nekoordinovaně – opět příznak nemoci. Nikdy nekupujte.
Další rady pro nákup rybiček
Rybky kupujte teprve tehdy, máte-li kompletně zařízené akvárium. Pod pojmem zařízené si představte i ustálené. Dávat do akvária rybičky dříve než dva týdny po zasazení rostlin a kompletním zapojení světla, vzduchování a filtrace může být pro ty nebohé šupináčky rozsudkem smrti.
Zakoupené rybky odneste co nejrychleji domů. Transportujte je v temnu (např. v krabici nebo zabalené do bundy). Rybky se nebudou plašit a nehrozí jejich poranění během transportu.
Rybky nikdy nedávejte přímo do akvária. Transportní sáček položte na hladinu vody a nechte ho tam alespoň 15 minut. Mezitím se vyrovnají teplotní rozdíly mezi vodou v akváriu a vodou v sáčku. Předejdete tak nepříjemnému teplotnímu šoku, který bývá smrtelný hlavně pro tetry a jim příbuzné.