Máte doma kočičího přítele a zajímá vás, jaká onemocnění ho mohou nejčastěji potrápit? Tak v tom případě čtete správný článek. Podobně jako nás i kočky trápí různá onemocnění, některá častěji, některá méně. Která to jsou?

Prevence

Stále přípomínaná pravda, na kterou stejně zapomínáme, nejdůležitější je prevence, a to platí i u našich chlupatých mazlíčků. Dopřejte kočkám správnou životosprávu, možnost udržení dobré kondice a pravidelné návštěvy veterináře.

Zánět spojivek

Časté onemocnění u koček, které se však dobře a celkem rychle může vyléčit. Příčinou zánětu spojivek může být alergie, přebytečný prach či poranění. Poznáte je jednoduše podle hlenu v oku. K léčbě se běžně používá ophthalmo septonex. Při delších potížích navštivte raději svého veterináře.

Epilepsie

I s epilepsií se často u koček setkáváme. Důvodem epilepsie jsou většinou vrozené vady, úrazy či nádor na mozku. Epilepsie u koček má podobné příznaky jako u lidí, tedy záchvaty doprovázené křečí, třesem a povalením kočky na bok. Zvíře prožije záchvat, následuje dezorientace. Navštivte svého veterináře, pokud máte podezření, že vaše kočka trpí epilepsií. Delší záchvat by pro ni mohl být jednou smrtelné. Epilepsie se sice nedá vyléčit, ale její projevy lze zmírnit podáváním léků.

Toxokaróza

Napadení kočky oblými červy, to je toxokaróza. Toto onemocnění je poměrně časté a bohužel nakažlivé i pro člověka. Důležitá je v tomto případě prevence a pravidelné odčervování vaší kočky, které by mělo proběhnout 2 krát ročně.

Močové kameny

Příčinou vzniku močových kamenů je většinou stravování kočky levným krmivem, které obsahuje velkou řadu nestravitelných látek. Pokud má vaše kočka močové kameny, v její moči objevíte krev. Příliš velké močové kameny mohou ucpat močovou trubici, moč se hromadí v močovém měchýři a může dojít k jeho prasknutí. Důležitá je brzká návštěva veterináře, který kočce navrhne speciální dietu či operaci. Krmte svou kočku kvalitním krmivem a dopřávejte ji dostatek vody.