Určitě vás už při sledování nějakého dokumentu nebo při procházce po ZOO napadlo, že by bylo úžasné mít nějaké z těchto exotických zvířat doma. Někteří si ale představují, že kdyby vlastnili tygra, opici nebo medvěda, procházeli by se s ním venku na vodítku, chodili ho ukazovat známým a příbuzným a užívali si mazlení s takovou šelmou.
Někteří mají menší ambice a stačil by jim takový krokodýl, serval nebo surikata, případně roztomilý lemur nebo alespoň kosman či jiný malý druh opičky, s kterým by si mohli pohrát a pomazlit se.
A víte, že to není nemožné? Že se i vám může doma procházet malý tygřík nebo poskakovat tlupa opic? Ovšem pokud je vaším primárním zájmem právě mazlení, chlubení se a předvádění, pak byste na tato zvířátka měli zapomenout a zůstat u tradičního psa a kočky – byť třeba vzácného plemene, to vám splní všechny tyto požadavky včetně zvednutí prestiže. Ono totiž ne vždy se takové zvířátko dá ochočit do té míry, aby nebylo nebezpečné svému okolí a vlastně i majiteli. S opičkami je spojený i nepříjemný zápach a vzhledem k tomu, že díky svému životu v korunách stromů nemusí udržovat žádnou čistotu pelíšku, vyměšují tedy, kudy chodí, což už pak při představě jejich pobytu v obýváku není taková idylka. Takový kajmánek vám prostě stejně tu ruku může ukousnout i když ho od malička budete zvykat na nošení a mazlení. Ani žádná šelma nezůstane bezpečným koťátkem, které se bude povalovat před krbem a hrát si s klubkem vlny.
Pakliže byste takovéto zvířátko doma rádi měli z důvodu, že vás fascinuje možnost pozorovat ho v co nejpřirozenějším prostředí, nebo byste rádi odchovali mláďata takového druhu a případné mazlení berete spíš jen jako třešničku na dortu, pak jste vy vhodným adeptem na jeho pořízení.
Ovšem nepředstavujte si to tak, že zajdete do nejbližšího zoo obchodu a u pultu požádáte „Jednoho tygra, prosím.“ Žádat ale budete a to možná víc než vám bude milé.
V první řadě požádáte Krajskou veterinární správu o povolení k chovu zvířete vyžadujícího zvláštní péči. Jaká zvířata spadají do této kategorie, to uvádí Vyhláška č. 411/2008 Sb. Spadají tam všechny druhy jedovatých hadů, všechny druhy krokodýlů, ptáci z řádu kasuáři a to všechny druhy, s výjimkou rodu Dromaius, ptáci z řádu dravci z čeledi jestřábovití z rodu Aquila, Hieraaetus, Pithecophaga , Spizaetus, Harpia a Haliaetus všechny druhy, z řádu sovy z čeledi sovovití z rodu Bubo všechny druhy, z řádu krátkokřídlí z čeledi jeřábovití z rodu Grus všechny druhy, z řádu brodiví z čeledi volavkovití z rodu Ardea, Ardeola a Egretta všechny druhy. Savci z řádu primáti všechny druhy, z řádu šelmy všechny druhy včetně ploutvonožců, s výjimkou domestikovaných druhů pes, kočka, fretka a zvířat chovaných jako zvěř v zajetí podle zákona o myslivosti. Z řádu chobotnatci všechny druhy, z řádu lichokopytníci všechny druhy, s výjimkou druhů označovaných nebo evidovaných podle plemenářského zákona, z řádu sudokopytníci všechny druhy, s výjimkou druhů označovaných nebo evidovaných podle plemenářského zákona, zvířat chovaných jako zvěř v zajetí podle zákona o myslivosti a lamy krotké a alpaky.
Abyste mohli žádat, musí vám být 18let, musíte zabezpečit přiměřené podmínky chovu k zajištění fyziologických funkcí a zachování biologických potřeb zvířat. To znamená, že musíte postavit chovatelské zařízení, ve kterém zvíře bude žít, a to musí splňovat podmínky vydané Ústřední komisí na ochranu zvířat. Pak by k vám měl přijít úředník zkontrolovat, zda tyto podmínky opravdu splňuje. Pokud ano, dostanete po předání kolku s žádostí (cena kolku je 1000kč) povolení. To platí po tři roky a je možné ho na písemnou žádost prodloužit. Pak už vám jen jednou ročně může přijít kontrola a vy jste po celou dobu, do třiceti dnů, povinni oznámit změnu podmínek, za kterých vám bylo toto vydáno.
Další úředničina na vás čeká, pokud je zvíře zahrnuto mezi ohrožené druhy Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. To známe pod zkratkou CITES. Tam mohou spadat i živočichové, kteří nepatří mezi zvířata vyžadující zvláštní péči. Jsou to různé druhy papoušků, většina suchozemských želv a další. Zakoupení CITES zvířete musíte nahlásit příslušnému referátu životního prostředí. Pokud tak neučiníte, hrozí vám vysoká pokuta.
Není to žádná legrace, že? Ale díky tomuto zpravidla odpadnou zájemci, kteří pořízení exotického mazlíčka mají spíš jen jako chvilkový rozmar a jeho nároky a potřeby je nezajímají. Sice i tak si může zvířátko pořídit nezodpovědný člověk, ovšem s nižším rizikem, že tak učiní na základě pouhé myšlenky – Jé to je pěkný, to chci.
A kde se dá takové zvířátko koupit? Spoustu druhů dnes nabízejí i zoo obchody, tam se dostanete k malým druhům opiček, šelmičkám jako je nosál, mýval nebo surikata. Některá exotická zvířata k odprodeji nabízí i zoologické zahrady, cirkusy a v neposlední řadě soukromí chovatelé. V naší republice je chovatelů kočkovitých šelem zatím jen pár, ale objevíte je poměrně snadno přes inzerci nebo jejich webové stránky. Spoustu kontaktů člověk získá i na větších teraristických a chovatelských burzách.
Dráž vyjdou zvířata ochočená, ale taková zase mají opravdu velký potenciál, že z nich toho domácího mazlíka skutečně mít budete. Levnější variantou je koupit zvířata, která krotká nejsou, sestavit chovnou skupinu nebo pár a pak si třeba ze svého vlastního odchovu mazlíčka vybrat. Ovšem správnému chovateli budou jeho svěřenci dělat radost už jen tím, že budou prospívat a bude krásné je pozorovat ve výběhu.
Než si ale pořídíte exotického miláčka, měli byste mít skutečně nastudováno, co všechno jeho chov obnáší. Nejlepší je být v kontaktu se zkušeným chovatelem, který vám v případě nouze poradí a pomůže. S takovým přístupem potom můžete očekávat, že se zvířatům ve vaší péči bude dařit a budete odměněni chovatelským úspěchem.