Pokud se na pořízení štěňátka teprve chystáte nebo ho máte krátce, mám tu pro vás pár rad a triků, jak ze štěňátka vychovat poslušného pejska. Samozřejmě záleží, k jakým účelům si pejska pořizujete.

Pokud to má být čistě společenské plemeno, pak budete ve výchově postupovat jinak, než u např. bojového plemene, určeného hlavně k hlídání objektů. Nicméně v prvních několika měsících se na většinu štěňátek vztahují téměř stejná pravidla výchovy.

PRVNÍ NOCI A KRMENÍ
Počítejte s tím, že prvních pár dnů po příchodu štěněte k vám domů, vás čekají náročnější dny. Často chovatelé doporučují vzít si na 14 dní dovolenou. V noci se moc nevyspíte. Bude třeba štěňátko učit čistotě, což předpokládá velmi časté venčení. A pro štěně je to také velmi náročné. Je odtrženo od matky a zároveň i ze známého prostředí, od známých lidí. Tím, že s ním v prvních dnech budete nepřetržitě, pomůžete mu rychleji si zvyknout na prostředí i na vás. Na noc mu nachystejte nejlépe lepenkovou krabici. Nevadí, když ji ožužlá, je bezpečná a teplá od spodu. Nechoďte ho uklidňovat. Pokud to uděláte, bude kňučet tak dlouho, dokud zase nepřijdete.

Do 12ti týdnů věku štěně potřebuje 4 porce za den. Od 3 měsíců 3x denně. V šesti měsících 2x denně a od zhruba jednoho roku mu postačí 1 dávka jídla denně. Mladého psa nepřekrmujte. Pokud by měl silnou nadváhu, kosti by se špatně vyvíjely.

Naučte štěně nechat si vzít krmení. Postup je jednoduchý. Podejte štěněti jídelní misku, ale před tím mu nabídněte pár pamlsků z ruky. Teprve potom mu dejte jídlo. Štěně se naučí respektovat vaši vůli v každé situaci a zároveň pochopí, že z vaší ruky dostane speciální dobroty. Pokud štěně vrčí a protestuje, potrestejte ho zatřesením nebo plácnutím a doprovoďte rozzlobeným hlasem. Když vrčet přestane, pochvalte ho a dejte mu pamlsek z ruky.

Naučte děti, že psí lože je nedotknutelné. Pes potřebuje mít místo, kde se cítí opravdu bezpečně. Když ve svém pelechu odpočívá, děti by ho neměly v žádném případě rušit, budit, či dokonce vytahovat.

JAK NAUČIT ČISTOTĚ?
Malé štěně se potřebuje vyprázdnit i během noci. Nachystejte mu někde noviny a místo neměňte. Jestliže si našlo místo k vyprazdňování samo a vám toto místo nevyhovuje, můžete zkusit následující postup. Na místo, kam chodí dejte přenosku. Nebo případně kus hadru či noviny. A postupně během následujících dnů je posunujte vždy o kousek, až bude jeho záchodek na místě, kde vám to vyhovuje. I když bude pejsek starší a bude se bez problémů venčit už mimo dům, je dobré ?záchod? zachovat. Může dostat průjem nebo mít jiné zažívací potíže a bude vědět, kam může jít i mimo venčící dobu. Nikdy pejska nepeskujte za to, že udělal potřebu doma. Může získat dojem, že je špatné se vyprazdňovat. Pak se vám ho těžko bude přesvědčovat po náleze hromádek pod gaučem apod. Po vyprázdnění venku ho vždy pochvalte. I venku si musí zvyknout, že jsou místa, kde se vyprazdňovat nesmí – např. dětská hřiště nebo sousedův dům.

AUTORITA
Pes je smečkové zvíře. Potřebuje, abyste byli vůdcem. Proto je důležité, hned od štěněcího věku, vaši autoritu posilovat. Nesmíte psa pouštět před sebe, dávat mu v čemkoli přednost a nesmí se vám postavit tváří v tvář. Připadá vám to nelidské?? Pes není člověk a je mu dobře a bezpečně právě v takovéto smečkové hierarchii. Zároveň vám to i usnadní výcvik. Pes vás bude poslouchat z lásky a přirozeného respektu vůči vám. Pokud pejska necháte, aby občas nad vámi měl navrch, může se stát, že až bude starší a větší, bude odmítat poslušnost. Věřte, že není lehké si pak svoji autoritu vybojovat zpět. Stojí to pak mnohem víc úsilí a často vyšší míru trestů.

Autoritu posilujte jednak důsledným trváním na pravidlech. Např. v noci má své místo, ze dveří odchází první pán apod. Nepleťte si psa s dítětem. Dítě potřebuje umět prosadit svou. Pes vás musí na slovo poslechnout. Je to důležité pro zdraví vašeho miláčka i jeho okolí.

KOMUNIKACE A KÁRÁNÍ
S pejskem je dobré často mluvit. Má to hned několik výhod. Rychleji pochopí, co některými slovy a větami myslíte. Dosáhnete většího porozumění a spolupráce. Posilujete vzájemné vztahy a přátelství.

Kárání a pochvalu je nutné zdůraznit a odlišit i tónem řeči. Pokud káráte, vždy použijte, krom určitých slov (fuj, pusť, nesmíš?), ostřejší tón. Když pes neposlechne, zatřeste s ním nebo ho plácněte a pokárejte ho silněji. Bití není nutné. Nepřiměřené bití způsobí, že se pes přestane trestů bát a stane se příliš tvrdým.

Malé štěně uchopte za krkem a silně jím zatřeste. Zároveň ho pokárejte rozzlobeným hlasem. Takto svá mláďata peskují i jejich matky. Psa trestejte ihned po činu. Jinak už si nebude pamatovat za co to bylo. A mohl by získat dojem, že můžete kdykoliv přijít a trestat a bál by se vás.

Už od malička psa přivykejte jiným zvířatům, lidem, prostředí. Voďte ho do parku, na návštěvy, ke škole?. I v případě, že v budoucnu bude pes pobývat mimo dům, doporučují někteří chovatelé do 1roku věku psa chovat v domě. Pochopí tak i bez zvláštního cvičení všechna pravidla soužití. A psí schopnosti a souznění se rozvinou mnohem více, než kdyby vyrůstal na zahradě.

Přeji vám mnoho radosti a úspěchů při výchově vašeho psího přítele.