Chrti a asijští špicové patří mezi velmi zajímavá plemena psů. Zatímco chrti jsou psi sportovně založení, určení pro chytání drobné zvěře i pro hlídání, asijští špici jsou psi založení spíše společensky. Dnes se seznámíme s afghánským chrtem a akita-inu.

Afgánský chrt

Afgánský chrt pochází ze dvou zemí, a to z Afganistanu a z Anglie. Je to lovecký typ psa na vysokou i drobnou zvěř, je tzv. lovící na viděnou, navíc hlídací, závodní a společenský pes. Psi měří v kohoutku 68 až 74 cm, feny 63 až 69 cm.

Afgánský chrt má dlouhou srst jemné textury. V obličeji je srst krátká. Všechny barvy jsou přípustné, nejčastější je červená a všechny odstíny béžové, často s tmavou maskou. Na péči o srst si musíte vyhradit dvakrát týdně nejméně hodinu. Nejlepší je česat srst pramen po prameni až na kůži. To proto, aby v srsti nezůstaly chuchvalce, dejte však pozor, abyste chlupy nepolámali. Zvukovod udržujte čistý. Toto plemeno se musí koupat jednou za dva měsíce. Musíte používat šampon, pokud možno dobrý, který nevysušuje kůži. Pokud nemáte na tohle čas nebo chut‘ pečovat o srst, tak si tohoto pejska ani nepořizujte.

Je to nezávislý, pyšný, důstojný, doma klidný, venku pohyblivý a rychlý, vůči cizím lidem zdrženlivý, inteligentní, ne však poslušný až otrocký pes. Je také velmi odvážný, ostražitý a není hlučný. V jeho povaze je zakódované, aby pronásledoval rychle se pohybující objekty. Psi bývají dominantnější než feny.

Plemeno afgánského chrta není pro nezkušené lidi. Kvůli své nezávislé povaze se těžce vychovává a nebude nikdy úplně perfektně poslouchat. Tito psi reagují opačně, když se budete pokoušet vynutit si respekt a poslušnost křikem a bitím. Pokud je vedete mírně, mohou se toho hodně naučit. Psi se budou chovat dominantně vůči ostatním psům. S dětmi budou vycházet dobře, pokud je nebudou trápit. Kočku v domě bude akceptovat, ale už tam musí být, když afgánský chrt přijde. Tento pes potřebuje až nezvykle mnoho pohybu. Jezděte s ním třeba na kole, ale každý den, pokud je to možné.

Dejte si pozor na jeho lovecké pudy. Nechte jej běhat pouze tam, kde Vám neuteče. Vzhledem k jeho srsti, která potřebuje opravdu hodně péče, je nemožné zkombinovat závodní a výstavní kariéru. Toto plemeno je pro milovníky psů. Pokud se o něj budete dobře starat, tak to bude i vidět.

Akita inu

Akita inu je původně z Japonska a patří mezi tzv. asijské špice. Původně to byl lovecký pes na medvědy, dnes je to plemeno hlídací a vhodné do rodiny s dětmi.

Krycí srst je rovná, podsada bývá hustá a měkká. Barvy bývají černá, bílá, pepř a sůl, žíhaná. Černá maska je považovaná za vadu. Akita inu líná dvakrát do roka. Když líná, tak ho musíte vyčesávat kvalitním hřebenem s dvojitou řadou kovových zubů.

Nehodí se pro začátečníky. Musíte ho brzo navyknout na kočky a ostatní domácí zvířata. Není to pes na hraní. Nemá také rád cizí lidi. Má silný lovecký pud, pozor na to. V Japonsku byl prohlášený za národní památku. Japonci ho chovají ve veliké úctě.