Máte v plánu nechat svou kočku či kocoura vykastrovat a obáváte se, jak se budou kočky po kastraci chovat? Kočka se sama o sobě příliš nezmění a je pro ni lepší jednorázové řešení než každoroční trápení s novými koťaty, pro které třeba ani nemáte odběratele.

Kastrování

Pokud máte kočku či kocoura, u kterých víte, že nechcete, aby zplodili další potomky, je nejsnazší nechat je vykastrovat. Kastrace je neinvazivní zákrok, při kterém jsou kočkám odebrány rozmnožovací orgány, tedy varlata či vaječníky. U koček je možné provést laparoskopický zákrok a kocourkovi zbudou jen dva stehy. Zotavování po zákroku je rychlé a téměř bezbolestné.

Po kastraci

Kastraci je možné provést ve chvíli, kdy jsou pohlavní orgány kočky či kocoura vyvinuté. To se stane po prvním roce života. Po kastraci si můžete všimnout malých změn v chování. Kočky i kocouři se většinou uklidní. U samců dochází k větší změně, jelikož přestávají značkovat své teritorium a končí stres se sháněním partnerky. Kočky mohou naopak začít plně žít. Kočky, které jsou zvyklé žít napůl venku a napůl v domě se více drží uvnitř a netouží utíkat za ostatními kočkami. Jediným rizikem, které s kastrací přichází, je tloustnutí vašich koček. Tím, že se uklidní, mají méně pohybu a dopřávají si stejnou dávku stravy, může dojít k postupnému ztloustnutí.

Má to smysl!

Někteří lidé se obávají kastrace svých koček a raději je nechávají trápit se každoročně s nechtěnými koťaty. V dnešní době má kastrování smysl. Kočku ušetříte opakovaných porodů a chráníte ji. Navíc samotné kastrování vás finančně určitě nezruinuje a je určitě vhodnější než řešit, kam s nechtěnými koťátky. U kocoura se zase dočkáte zklidnění a zmenšení rizika značkování, které provádí, aby si vyhranil své teritorium, na kterém hledá své partnerky.