I kočičí členy rodiny může během zimy dohnat rýma a nachlazení. Kočky, které žijí v uvnitř většinou nachlazení neohrožuje, jelikož nemají kde nastydnout, jedině že byste je omylem zavřeli na balkóně. Kočky, které se zdržují přes většinu roku venku, mohou snadno nastydnout. Jak kočičí nachlazení léčit a jaká je vhodná prevence?

Základem je prevence

I když je vaše kočička zvyklá být přes jaro, léto a podzim venku, při blížící se zimě byste ji měli dopřát pobyt v teple, ať už to bude ve vytopené chodbě či u vás na gauči. Tím, že budete nechávat kočku venku i při prvních mrazech, jí zbytečně trápíte. Prevencí může být také vakcinace proti chřipce. Zaručenou prevencí pro vaše kočky je vyvážená strava a dostatek tepla.

Rizikové skupiny

Mezi rizikové skupiny koček, které jsou náchylnější k nachlazení, patří koťátka, starší kočky či kočky nemocné. Těm byste měli dopřát dostatečné zázemí a chránit je před zimou. Pro ně by nachlazení a silná rýma mohla znamenat jejich poslední zimu.

Příznaky nachlazení

Rýma patří mezi nejčastější onemocnění u koček. Jde o zánět horních cest dýchacích. U kočky se nachlazení projevuje právě rýmou, kočka se drží více v teple a častěji spí. Pokud kočka přestává jíst, má zvýšenou teplotu a příliš se nehýbe. Měli byste s ní navštívit veterináře. Nachlazení je často doprovázeno výtokem z nosu, očí a kýchání.

Léčba

Vždy stav vaší kočky konzultujte s veterinářem a nikdy ji nepodávejte léky, které jsou určeny pro lidi. Veterinář zhodnotí stav vaší kočky a určí, zda je nutná hospitalizace, podání infuze či budou stačit antibiotika. Doma kočičí léčbu podpoříte uvolňováním dýchacích cest kočky, zajištěním aromatické (teplé, kašovité) stravy a potlačení rizika sekundární infekce. Pomocí borové vody či kapek odstraňujte krusty, které se kočičce budou tvořit v oblasti nosu a očí.